Haryana Çiftçilerin Yürüyüşünü Engellemeye Hazırlanıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Haryana-Pencap sınırları devasa beton barikatlarla kapatıldı.


Chandigarh:

Çimento barikatları, demir çiviler, yoğun polis konuşlandırması; Haryana'daki yetkililer, çeşitli taleplerini kabul etmesi için Merkeze baskı yapmak üzere Salı günü Delhi'ye yürümeyi planlayan çiftçileri bu şekilde engellemeye hazırlanıyor. Güzergah yönlendirmeleri ve yedi kademeli güvenlik kordonu da ayrıntılı düzenlemelerin bir parçası.

Sosyal medyada geniş çapta paylaşılan bir Haberda, bir adamın yola demir çivi çaktığı görülüyor.

Haberler'den Son ve Son Dakika Haberleri


Haryana'nın Pencap'la olan tüm sınırları devasa beton barikatlar ve dikenli tellerle kapatıldı. Haryana ve CRPF'nin birçok bölgesinde 144. Bölüm uygulandı ve polis gücüyle birlikte diğer güvenlik kurumları da görevlendirildi.

Düzenlemeler bir deja vu anı olarak hizmet ediyor; 2020'deki bir başka büyük çiftçi yürüyüşü.

2020'de Pencap'tan ve Ambala'nın yakın bölgelerinden çok sayıda çiftçi Shambhu sınırında toplandı ve polis engellerini aşarak Delhi'ye doğru yürüdü. Çiftçiler, Delhi'nin sınır noktalarında şu anda tekrarlanan üç tarım yasasına karşı bir yıl boyunca protesto düzenledi.

Günün erken saatlerinde Shambhu'daki Haryana-Pencap sınırı Ambala ve Delhi'ye doğru araç hareketi nedeniyle kapatıldı. Hatta Ambala'ya doğru seyahat eden yolcuları rahatsız eden büyük bir trafik sıkışıklığına bile yol açtı.

Yetkililer, çiftçilerin otoyola traktörlerle ulaşmasını engellemek için Ghaggar nehri yatağının da kazıldığını söyledi.

Haryana hükümeti ayrıca çiftçilerin önerdiği yürüyüş öncesinde Ambala, Kurukshetra, Kaithal, Jind, Hisar, Fatehabad ve Sirsa olmak üzere yedi bölgede mobil internet hizmetlerinin ve toplu SMS hizmetlerinin askıya alınması emrini verdi.

Çiftçiler yürüyüşe katılmak için traktör arabalarını hazırlarken bu durum gerçekleşti. Rajpura'da çiftçiler Delhi'ye doğru yola çıkma hazırlıklarının bir parçası olarak traktör yürüyüşü düzenlediler.

200'den fazla çiftçi sendikasının, mahsuller için asgari destek fiyatını (MSP) garanti altına alacak bir yasanın çıkarılması da dahil olmak üzere çeşitli talepler üzerine 13 Şubat'ta yürüyüşe başlaması bekleniyor.

Perşembe günü Birlik bakanlarından oluşan üç üyeli bir ekip, çiftçi örgütlerinin liderleriyle ayrıntılı bir tartışma gerçekleştirdi.

Çiftçi liderleri, Merkez bakanlara, toplantının ikinci turunun yakında yapılacağına dair güvence verdiklerini ancak aynı zamanda önerdikleri 'Delhi Chalo' yürüyüşünün geçerli olduğunu da belirttiler. Bu arada bakanlar, çiftçi sendikası liderlerini 12 Mart'ta Chandigarh'daki yürüyüşten bir gün önce bir toplantıya davet ettiler.

Çiftçiler ayrıca Swaminathan Komisyonu'nun tavsiyelerinin uygulanmasını, çiftçiler ve tarım işçileri için emeklilik maaşı, çiftlik borçlarından feragat, polis davalarının geri çekilmesi ve Lakhimpur Kheri şiddetinin kurbanları için “adalet” talep ediyor.
 
Üst