Hayatta ve iş hayatında kendinizi nasıl satacağınızı bilmek zorundasınız.

Leila

Global Mod
Global Mod
Tanım gereği genellikle satış yapanların yalnızca bize ürün ve hizmetlerini satış kanalına bağlı olarak farklı şekillerde sunan şirketler, şirketler veya bireyler olduğunu düşünürüz; bunlar sizin de çok iyi bildiğiniz gibi B2B, B2C, bir karşı satış elemanı, bir satış elemanı olabilir. uzman satıcı ve hatta kapıdan kapıya. Bu buzdağının görünen kısmı.

Her gün, özellikle de bir satış süreci olarak tasavvur etmediğimiz işlerde veya durumlarda, sürekli bir satış sürecinde olduğumuzu gözden kaçırmamız yaygındır.

Örneğin mühendis, avukat veya doktor gibi faturalandırma düzeyleri teorik olarak becerilerine, bilgilerine ve uzmanlıklarına bağlı olan uzmanlaşmış veya teknik pozisyonlardan bahsedelim. Önemli? Elbette çok önemli ama gerçekte bu nitelikler denklemin yalnızca bir kısmı. Daha fazla güvenlik ve güveni nasıl aktaracağını bilen doktor, en zeki ve usta olduğunu düşündüğümüz mühendis ya da en eğitimli, ilgili ve anlayışlı görünen avukat, sonunda işe aldığımız ve yanılma korkusu olmadan uzmanlardır. , işe aldın. Basit bir nedenden dolayı: Kendilerini kasıtlı olarak bu şekilde algılamamızı sağladılar, bu niteliklere sahip oldukları için değil.

Benim açımdan satış anlayışımızı genişletebilirsek, sadece ekonomik değere sahip mal ve hizmet alışverişine odaklanmazsak, tam tersine irade, duygu ve hatta düşünce alışverişine de aktarmış oluruz. Birçok durumda daha iyi ayakta durabileceğimizi düşünüyorum; ikna gücümüzü arttırabilir ve birçok senaryonun nihai sonucuna doğrudan etki edebiliriz. Hayal ettiğimizden daha fazlası.

Bu tür durumlar hayatımızda her gün tekrarlanıyor ve eğer her teklifi, her pazarlığı ele alma ve nihai sonucu etkileyen aracı olma gücüne sahip olduğumuzun bilincinde olursak, daha fazla sayıda olumlu sonuç elde ederiz. sonuçlar, yalan söylemekten ya da nitelikleri abartmaktan bahsetmiyorum, sadece kişiliğimize değer vermek ve geliştirmekle ilgili olduğunu düşünüyorum; arzularımızı korkusuzca iletmek ve beklentilerimiz için mücadele etmek; halk arasında şöyle söylendi: “nasıl satacağımızı bilmeliyiz”

Peki ya iş görüşmeleri? (Genellikle) üniversite, derece veya CV'deki son pozisyonunuz tarafından tanımlanmayan bir olay; “Kendini nasıl satacağını bilmenin” aşkın bir etkisi vardır. Şirketin “yetenekleri edinme veya satın alma” arayışında olduğunun farkına varmak bize kendimizi bir İsviçre çakısı gibi nasıl satacağımızı bilmemiz gerektiğini gösteriyor.

Satıcı olduğumuz durumları tespit edebilmek bize durumu kontrol altına alma yeteneği verecektir.