Hindistan Londra Büyükelçiliği Önündeki Protestolar Üzerine

Leila

Global Mod
Global Mod
Hafta sonu, ayrılıkçı Amritpal Singh’in yaklaşık 80 destekçisi tutuklandı.


Yeni Delhi:

Dışişleri bakanlığı, Khalistani ayrılıkçı Amritpal Singh’e yönelik polis baskısını protesto eden Sihlerin bir bölümü tarafından Londra’daki Hindistan Yüksek Komisyonu’ndan Hindistan bayrağı indirilirken, bu akşam geç saatlerde Yeni Delhi’de Birleşik Krallık’ın en kıdemli diplomatını çağırdı. Bakanlık, keskin bir ifadeyle, yüksek komisyon tesislerinde “güvenlik eksikliği” için bir açıklama talep etti ve İngiltere hükümetinin Hintli diplomatlara ve personele “kayıtsızlığının” “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Sihlerin bir bölümü, akşam saatlerinden itibaren baskılara karşı protestolar başlattı. Sosyal medyada yayınlanan cep telefonu Haberlarında protestocuların binaya tırmandığı ve Hindistan bayrağını indirdiği görülüyor. Avustralya’nın Brisbane kentinde Khalistan yanlısı gruplar, Khalistan için referandum dedikleri şeyi gerçekleştirdiler.

Dışişleri bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu unsurların Yüksek Komisyon binasına girmesine izin veren İngiliz güvenliğinin tamamen yokluğuna ilişkin bir açıklama talep edildi. Bu bağlamda, İngiltere Hükümeti’nin Viyana Sözleşmesi kapsamındaki temel yükümlülükleri kendisine hatırlatıldı.” ifadeler.

Bakanlık ayrıca, “Birleşik Krallık Hükümeti’nin Hindistan diplomatik binalarının ve personelinin güvenliğine kayıtsız kalmasını” “kabul edilemez” bulduğunu söyledi.

Bildiride, “Birleşik Krallık Hükümeti’nin bugünkü olaya karışanların her birini tespit etmek, tutuklamak ve kovuşturmak için acil adımlar atması ve bu tür olayların tekrarını önlemek için sıkı önlemler alması bekleniyor.”

İngiltere’nin Hindistan Yüksek Komiseri Alex Ellis bu arada tweet attı:

Bugün Türkiye’nin halkına ve binalarına karşı yapılan yüz kızartıcı eylemleri kınıyorum. @HCI_Londra – kesinlikle kabul edilemez.

— Alex Ellis (@AlexWELlis) 19 Mart 2023
Hafta sonu, Amritpal Singh’in yaklaşık 80 destekçisi tutuklandı. Amritpal Singh firarda. Çatışma, onlardan birinin serbest bırakılmasını sağlamak için kılıç ve silahlarla bir polis karakoluna girdikten sonra başladı. Çatışmada 6 polis memuru yaralandı.

O zamandan beri, çoğu cüretkar bir araba kovalamacasının ardından Amritpal Singh’in 78 destekçisi tutuklandı. Mali işlerini yöneten yakın yardımcısı Daljeet Singh Kalsi, bu sabah Haryana’nın Gurgaon’unda tutuklandı.

Pencap polisi baskının ayrıntılarını tweetledi ve bugün 34 kişinin tutuklandığını ve eyaletteki durumun barışçıl olduğunu söyledi.

Mega baskıda 2. gün #AmritpalSingh Waris Punjab De’yi destekledi ve cezai suçlamalarla aranıyor, ABD’de Kanun ve Düzeni bozmaya çalışan kişileri önleyici tutuklamalar yaptı. #Pencap (1/2) pic.twitter.com/CG37H0UE1K

– Pencap Polisi Hindistan (@PunjabPoliceInd) 19 Mart 2023
Başka bir tweet’te “Pencap Polisi yasalar çerçevesinde hareket ediyor. #AmritpalSingh hala firar ediyor ve henüz tutuklanmadı. Söylentilere ve yanlış haberlere inanmayın. Tüm vatandaşlardan barış ve uyumu korumalarını ve paniğe kapılmamalarını isteyin.”

Pencap polis kaynakları, Amritpal Singh’in Pakistan istihbarat teşkilatı ISI ve yabancı ülkelerdeki terörist gruplarla yakın ilişkiler sürdürdüğünü söyledi.
 
Üst