İleriye dönük karmaşık bir ekonomik görünüm

Leila

Global Mod
Global Mod
Şimdilik piyasalarda bu türbülansa neden olan üç konu öne çıkıyor: Birincisi, güçlü kalan bir ekonomi, merkez bankalarının faiz indirimi döngüsünü başlatma konusunda ilerlemesini zorlaştırıyor; ikincisi, hammadde fiyatlarında enflasyona yol açabilecek bir artışın eşlik ettiği küresel imalat sektöründeki toparlanma; ve üçüncüsü, Orta Doğu'da İsrail ile İran arasında görülenlere benzer jeopolitik gerilimlerin artması.

Ekonomik açıdan bakıldığında, öncü göstergeler sağlam kalmaya devam ediyor ve bu da ekonominin oldukça dirençli olduğuna işaret ediyor. İşgücü piyasası ise %3,8'lik işsizlik oranıyla güçlü kalmayı sürdürüyor, işsizlik başvuruları 200.000 civarında kalıyor, ücretlerdeki değişim biraz azaldı ama %2'lik enflasyonun üzerinde bir seviyede. Ve son olarak, bir o kadar da önemlisi, tüketicinin iyi bir konumda olduğunu gösteren oldukça güçlü bir perakende satış rakamı.

Şu ana kadar para politikasının etkisi, artış hızı ve miktarında oldukça agresif bir artış döngüsü yaşanmasına rağmen, büyüme ve enflasyon üzerinde beklenen veya diğer döngülerde görülen etkiyi yaratmadı. Senaryo yumuşak inişten, inişin olmayacağı senaryosuna dönüştü.

Bahsettiğimiz ikinci nokta ise imalat sektöründe gördüğümüz toparlanmadır. Özel sektörün faaliyet düzeyini ölçen bir gösterge olan PMI göstergelerini esas alırsak, genişlemeye giren ülkeler olduğu gibi, daralma düzeyinde kalsalar da dönüm noktası göstermeye başlayan ve değişen ülkeler de var. genişlemeye yakın pozitif bir trende doğru. Bu bölümde çok zayıf bir trend izlediğimizi, ekonomik aktiviteyi güçlü tutan hizmetlerin hizmetler olduğunu hatırlayalım.

Bu toparlanmaya ek olarak, bu yeniden faaliyete geçme işaretiyle ilişkili olabilecek ham maddelerde de bir artış var imalat sektöründeki toparlanma ile birlikte enerji sektöründeki toparlanma daha çok jeopolitik çatışmaların üçüncü noktasıyla ilişkilidir. Masada bu artışın enflasyona nüfuz etmesini sağlayıp sağlayamayacağımız var ve bu hemen olmayacak. Bu toparlanma, faiz indirimi döngüsüne devam etmeden veya başlatamamadan önce enflasyonun kalıcı olarak nasıl kalacağı konusunda merkez bankaları için bir miktar gürültüye neden olabilir.
 
Üst