J&K'nin Srinagar Koltuğu İçin %38 Oy, Son 35 Yılın En Yüksek Oranı

Leila

Global Mod
Global Mod
Lok Sabha Seçimi 2024 Aşama 4: Srinagar, son genel seçimlerde yüzde 14 oy oranı kaydetmişti.


Srinagar:

Jammu ve Keşmir'in Srinagar seçim bölgesi, 2019 genel seçimlerinden bu yana ilk seçim olan Lok Sabha'daki bir sonraki temsilcisini seçmek için Pazartesi günü oy kullandı. Ve oylama rakamı tüm rekorları kırdı. Ayrılıkçılardan herhangi bir boykot çağrısı ya da şiddet korkusu olmadığında, insanların yüzde 38'i oy kullanmaya gitti; bu, 35 yıl içinde bir ilk ve 1989'dan bu yana en yüksek oran. Srinagar, son genel seçimlerde yüzde 14'lük bir oylama kaydetmişti. PK Pole, Baş Seçim Görevlisi J&K, nihai veriler açıklandığında rakam artabilir.

Bu, Jammu ve Keşmir'in devletliğini ve Anayasa'nın 370. Maddesi kapsamında tanınan özel statüyü kaybetmesinin ardından Keşmir Vadisi'nde yapılan ilk genel seçimdi.

Başbakan Narendra Modi halkı alkışladı ve beklenmedik katılımı 370. Maddenin iptal edilmesine bağladı.

“Özellikle Srinagar Parlamentosu seçim bölgesi halkını, öncekinden önemli ölçüde daha iyi olan cesaret verici katılım için alkışlamak isterim. 370. Maddenin yürürlükten kaldırılması, halkın potansiyelinin ve isteklerinin tam olarak ifadesini bulmasını sağladı. Taban düzeyinde gerçekleşmesi harika bir şey. J&K halkı için, özellikle de gençler için”, eski adıyla Twitter olan X'teki gönderisini okudu.

Özellikle Srinagar Parlamentosu seçim bölgesi halkını, öncekinden önemli ölçüde daha iyi olan cesaret verici katılım için alkışlamak istiyorum. 370. maddenin yürürlükten kaldırılması, halkın potansiyelinin ve isteklerinin tam anlamıyla ifade edilmesini sağlamıştır. Şurada oluyor… https://t.co/2DvSCnXFKR

— Narendra Modi (@narendramodi) 13 Mayıs 2024
Bay Pole, Vadi'de onlarca yıldır süren anket boykotunun ardından yüksek katılımın dört temel nedeni olduğunu söyledi.

Bay Pole, “İlk önemli faktörün, son birkaç yılda durumun iyileşmesi olduğunu düşünüyorum. İkincisi, adayların etkili kampanya yürütmesi ve kavga eden adayların sayısıdır” dedi.

“SVEEP faaliyetleri halk arasında farkındalık yaratılmasında da önemli bir rol oynadı. Her şeyden önce, oylamanın sürdürülebilir kalkınmayı sağlamanın tek yolu olduğunu anlayanlar Keşmir halkıdır” dedi.

Srinagar koltuğunun bir parçası olan Pulwama bölgesi, son parlamento seçimlerinde yalnızca yüzde bir oylama kaydetti.

Bir düzineden fazla terör saldırısından sağ kurtulan Ulusal Konferans lideri Ghulam Mohi-Ud-Din Mir, bugünkü oylamanın, militanlık yerine demokrasiyi seçtiği için Keşmir'de öldürülen babası da dahil olmak üzere yüzlerce siyasi çalışana bir saygı duruşu olduğunu söyledi.

Bugün, Pulwama'nın Muran köyündeki bir oy verme kabininde oy kullanmaya geldiğinde, 2018'de aynı binada yaşanan büyük bir terör saldırısından nasıl kurtulduğunun tüyler ürpertici bir hatırlatıcısını getirdi.

Bay Mir, “Bu oylama, Keşmir'de demokrasiyi savunurken öldürülen yüzlerce siyasi çalışanın anısınadır” dedi.

“2018'de bu oy verme kabininin hemen önünde saldırıya uğradım ve öldürülen PSO saldırıda öldürüldü. Bugün herkesin korkusuzca oy kullanmaya gelmesinden mutluyum” diye ekledi.

Srinagar sandalyesi için mücadelede 24 aday var ancak asıl rekabet Ulusal Konferans'tan Ağa Ruhullah Mehdi ile Halkın Demokrat Partisi'nden Wahid Ur Rehman Parra arasında olacak gibi görünüyor. Her iki parti de çalışanlarının seçim öncesinde polis tarafından gözaltına alındığını iddia etti. BJP, Vadideki üç sandalye için herhangi bir aday çıkarmadı.
 
Üst