Kaçak Amritpal Singh YouTube’da Canlı Yayında

Leila

Global Mod
Global Mod
Bugün yayınlanan YouTube Habersunda görüldüğü şekliyle ayrılıkçı Amritpal Singh


Yeni Delhi:

Son 13 gündür polisten kaçan radikal Sih vaiz Amritpal Singh, üst üste ikinci gün YouTube’da teslim olmayacağını söyleyen bir Haber yayınladı.

Kendisini Sih terörist Jarnail Singh Bhindranwale’den alan 30 yaşındaki ayrılıkçı, 18 Mart’ta kendisine ve Khalistan yanlısı ‘Waris Punjab De’ ekibinin üyelerine yönelik polis baskısı sonrasında kayboldu. destekçileri, tutuklanan bir adamın serbest bırakılmasını sağlamak için Amritsar yakınlarındaki Ajnala karakoluna baskın düzenledi.

Akal Takht’ın Jathedar’ı (Sihlerin en yüksek zamansal merkezi), kaçak Amritpal Singh’den polise teslim olmasını ve soruşturmada işbirliği yapmasını istedi.

Geçen hafta, Pencap ve Haryana Yüksek Mahkemesi, Pencap polisini azarladı ve Amritpal Singh’in onları nasıl defalarca gözden kaçırdığını sorguladı.

“80.000 polisin var. Ne yapıyorlardı. Amritpal Singh nasıl kaçtı?” Yüksek Mahkeme, Pencap hükümetine bunu bir istihbarat hatası olarak nitelendirerek sordu.

Punjab hükümeti Salı günü Punjab ve Haryana Yüksek Mahkemesine Amritpal Singh’i yakalamaya yakın olduklarını söyledi.

Pazartesi günü, Amritpal Singh’in kilit yardımcısı Papalpreet Singh ile yeni bir fotoğrafı sosyal medyada su yüzüne çıktı. Yetkililer, resmin polisin radikal Sih vaizine yönelik operasyonunun başlamasından bir gün sonra çekildiğini söyledi.

PTI haber ajansının bildirdiğine göre, resmi kaynaklara göre Amritpal Singh, Pakistan istihbarat teşkilatı ISI ve yurtdışındaki bazı terörist gruplarla yakın ilişkiler sürdürüyor.

Radikal vaizin İngiltere merkezli Khalistanlı terörist Avtar Singh Khanda’ya yakın olduğuna inanılıyor ve öne çıkmasının ardındaki kilit faktör olduğuna inanılıyor. Şiddetli protestolarda kullanılmak üzere uyuşturucu ölüm merkezlerinden gençlerden oluşan bir “özel milis” kurduğu iddia ediliyor.

Amritpal Singh ve ortakları, sınıflar arasında uyumsuzluğu yaymak, cinayete teşebbüs etmek, polis personeline saldırmak ve kamu görevlilerinin görevlerini yasalara uygun şekilde yerine getirmesini engellemekle ilgili çeşitli ceza davalarında suçlanıyor.
 
Üst