Lok Sabha Seçimi 2024 Aşama 4: 9 Eyalette, Cammu ve Keşmir'de Bugün Anket: 10 Gerçek

Leila

Global Mod
Global Mod
Yeni Delhi:
Dokuz eyalet ve bir Birlik Bölgesindeki 96 seçim bölgesinden seçmenler, bugünkü seçimin dördüncü aşamasında Lok Sabha'nın temsilcilerini seçecek. Andhra Pradesh ve Odisha da eş zamanlı seçimlerle bir sonraki hükümetlerini seçecek.

İşte bu büyük hikayedeki en önemli 10 nokta:


  1. On eyalet ve Birlik Bölgesi; Andhra Pradesh (25), Bihar (5), Jharkhand (4), Madhya Pradesh (8), Maharashtra (11), Odisha (4), Telangana (17), Uttar Pradesh (13), Batı Bengal (8) ve Jammu ve Keşmir (1) bugün oy kullanıyor.


  2. 96 sandalyenin 42'si (yüzde 44'ü) Andhra Pradesh ve Telangana'ya dağılmış durumda. Bu aşamada güney eyaletlerindeki oylamalar sonuçlanacak.


  3. Jammu ve Keşmir'de 2019'dan bu yana ilk seçim bugün yapılacak. Birlik Bölgesi'ndeki iki Lok Sabha sandalyesinden biri olan Srinagar seçim bölgesi için oylama yapılacak. Anantnag-Rajouri koltuğu için oy verme işlemi BJP'nin itirazlarının ardından 25 Mayıs'a ertelendi.


  4. Bu aşamaya Naveen Patnaik'in Biju Janata Dal'ı ve YS Jagan Mohan Reddy'nin YSR Kongresi gibi bağlantısız partiler hakimdir. Her ne kadar parlamentoda Merkezi hükümete birçok kez “konu bazlı destek” vermiş olsalar da, hiçbir parti resmi olarak iktidar partisine ya da Muhalefet bloğuna katılmadı.


  5. Bugünkü oylama, Başbakan Narendra Modi ve Rahul Gandhi'nin tartışmalı yorumlarının ardından Kongre ve BJP şeflerine bildirim gönderen Seçim Komisyonu'nun rolüne ilişkin Muhalefet sorularının gölgesinde gerçekleşti.


  6. Ancak Arvind Kejriwal'in Yüksek Mahkeme'den geçici kefaletle serbest bırakılmasıyla Aam Aadmi Partisi için iyi haberler de vardı. İçki politikası davasında tutuklanan Bay Kejriwal, yedi aşamalı seçimlerin sona ermesinin ertesi günü, 2 Haziran'da teslim olmak zorunda kalacak.


  7. Birlik bakanları Giriraj Singh ve Lakhimpur Kheri'deki çiftçilerin arabasının onlara çarpmasının ardından ölmesiyle bağlantılı olarak oğlu hapse atılan Ajay Mishra'nın da aralarında bulunduğu BJP ve Muhalefet'ten bazı üst düzey liderler kavga içinde.


  8. Bugün yarışan başlıca Muhalefet liderleri arasında, sözde nakit para sorunu nedeniyle askıya alınmasının ardından parlamentoya geri dönmeyi ümit eden Trinamool Kongresi'nden Mohua Moitra da yer alıyor.


  9. Samajwadi Partisi başkanı Akhilesh Yadav, Kongre'den Adhir Ranjan Chowdhury, Trinamool'dan Shatrughan Sinha ve Ulusal Konferans'tan Omar Abdullah da çekişme içinde.


  10. Seçimin bir sonraki aşaması 20 Mayıs'ta yapılacak. Seçimin son aşaması 1 Haziran'da sona erdikten sonra oy sayımı 4 Haziran'da yapılacak.
Yorum yayınla
 
Üst