Meğer BJP Bu Başbakanı Değiştiremez

Leila

Global Mod
Global Mod
Haberlere göre BJP, Shivraj Singh Chouhan’ın kaptanlığında bu yıl içinde yapılacak olan Madhya Pradesh’teki seçimlerle mücadele etmeye karar verdi. Bu, eyalette bir “Başbakan değişikliği” hakkında aylarca süren spekülasyonları sona erdiriyor.

Shivraj Chouhan, namı diğer “mumya (amca)”, Madhya Pradesh’in en uzun süre görev yapan Baş Bakanıdır (artı 16 yıl). Aynı zamanda BJP’nin eyaletler genelinde en uzun süre görev yapan Baş Bakanıdır.

Yerel hayal kırıklığını telafi etmek için Shivraj Chouhan’ın Gujarat, Uttarakhand ve Tripura’daki gibi daha genç, taze bir yüzle değiştirileceği uzun zamandır konuşuluyor.

“Bırak Shivraj” tugayı, partinin başbakanını değiştirmediği ve Kongre’ye kaybettiği tek devlet olan Himachal örneğini gösteriyor.

Bir zaman vardı mumya Başbakan materyali olarak kabul edilen şey. Bu Narendra Modi’den önceydi.

Yıllar geçtikçe Shivraj Chouhan olgunlaştı, ancak uzun görev süresine rağmen popülaritesi azalmadı.

Yeryüzüne inen ve cana yakın olduğu biliniyor. Laadli Laxmi, Teerth Darshan ve Kisan Kalyan Yojana gibi yoksul yanlısı planlarla birlikte bu nitelikler, onu rakiplerinin önünde tuttu.

BJP MLA’larının erişilemezliği veya yerine getirilmemesi nedeniyle sahada memnuniyetsizlik olabilir, ancak bu öfke, güçlü bir kadın oy bloğu oluşturan Mama’ya söylenmedi.

Ayrıca, Shivraj Chouhan 64 yaşında, “uygun” ve fazlalığın gerçek bir tehdit olduğu 75 yaş üstü kategorisine henüz girmiyor. En azından BBP’de. O, zamana meydan okuyan ve hatta Modi-Shah döneminde hayatta kalan birkaç Vajpayee-Advani dönemi politikacısından biridir. Bir vazgeçilmezlik havası yaratmayı başardı.

Shivraj’ın lehine olan en büyük faktör, OBC (Other Backward Class) topluluğuna ait olmasıdır. OBC’ler, Madhya Pradesh nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor ve Shivraj, taraflar arasında en uzun OBC lideri.

Son dokuz yılda, BJP, Başbakan Modi’nin topluma ait olduğu gerçeğiyle canlanan BJP, kendisini geriye gidenlerin şampiyonu olarak tasarladı. Parti, OBC’lerin Modi kabinesinde en yüksek temsile sahip olduğunu iddia ediyor. Eyalet ve genel seçimlerde BJP, çok sayıda OBC adayını nasıl seçtiğinden bahsetmeyi bir noktaya getiriyor.

Gelişmekte Olan Toplumları Araştırma Merkezi’ne (CSDS) göre, BJP’ye OBC desteği ulusal düzeyde ikiye katlanarak 2009’daki yüzde 23’ten 2019 genel seçimlerinde yüzde 44’e çıktı. Hint anakara eyaletlerinde bu destek, BJP’nin Uttar Pradesh’te art arda iki seçimi kazanmasına yardımcı olan yeni bir “Yadav dışı OBC oy bloğu” yarattı.

Shivraj Chouhan, belki de BJP’nin Hindistan’daki tek OBC başbakanıdır. Parti, 11 eyalette tek başına, beş eyalette ise bölgesel partilerle ittifak halinde iktidarda. Onun yerine geçmek, partiyi zayıf bir ışık altında gösterecekti.

Bugün Baş Bakanlarının çoğu, üst kast (Brahmin, Thakur) veya orta kast (Maratha, Patidar, Khatri, Vaishya) topluluklarına aittir. Shivraj Chouhan’ın yerine geçmek gerçekten kötü bir bakış açısı olurdu – partinin OBC oylarından yararlandığı ve yine de en üst mevkiler için üst kastları desteklediği algılanacaktı”.

Madhya Pradesh Başbakanı için en büyük adaylar, her ikisi de Brahman olan Narottam Mishra (eyalet İçişleri Bakanı) ve BJP eyalet başkanı VD Sharma. Jyotiraditya Scindia bir kraliyet ailesine mensuptur ve Kailash Vijayvargiya ticaret camiasındandır.

Parti, Shivraj’ın yerini alırsa, güçlü bir OBC yüzüne ihtiyacı var. Modi-Shah ikilisinin gözdesi olmayabilir ama seçim zorlamaları Shivraj’ı kurtarmış gibi görünüyor. Bir diğer olası OBC adayı, Modi’nin kabinesinde Devlet Bakanı olan ve eyalet çapında itirazı olmadığı için kesinti yapamayan Prahlad Patel.

Bu demek değil ki mumya adayları seçmekte veya Madhya Pradesh kampanyasını yönetmekte özgür olacak. Shivraj’ın son döneminde rakiplerinden çok fazla baskı altında olduğu yaygın bir bilgi; 2020’deki kilitlenmeden hemen önce dönüşünü kolaylaştıran Kongre üyeleri; ve BJP yüksek komutanlığından.

TINA (Alternatif Yok) Faktörü Mama için çalıştı. BJP için eyaleti tekrar kazanabilirse hissesi katlanarak artacak ve BJP Merkezde gücü elinde tutarsa onu Modi 3.O’da önemli bir ulusal role itecek.

(Amitabh Tiwari bir siyasi stratejist ve yorumcudur. Daha önceki avatarında bir şirket ve yatırım bankacısıydı.)

Feragatname: Bunlar yazarın kişisel görüşleridir.
 
Üst