Meksika, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından bu şekilde yararlandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Aslında ABD'nin Çin'den ithalatı 2023'te 109 milyar dolar veya %20,3 düşerken, Meksika'dan ithalat 20 milyar dolar veya %4,6 arttı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Meksika'dan yaptığı ithalattaki artış miktarı, Çin'den ithalatını durdurduğu miktarın %20'sinden daha az olduğu için bu çok açıklayıcıdır. Bu, ABD'nin Meksika'dan yaptığı ithalatın çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor. Onları ne durdurdu? Muhtemelen Meksika Pezosu'nun değer kazanması, Meksika'da kurulu tesis kapasitesinin olmaması ve yönetişimin bozulması.

2023'te peso yüzde 13 değer kazandı ve bu, serbest dalgalı döviz kuru rejiminin uygulamaya konmasından bu yana kaydedilen en büyük değer artışı oldu. Döviz kurundaki keskin düşüş, diğer ülkelerden gelen ürünlere göre daha pahalı hale geldiğinden Meksika ihracatının rekabet gücünü etkiledi. Bu, aynı zamanda Meksika'nın ekonomik büyümesinde fren faktörleri olan kamu güvensizliğinin ve iç ekonomi politikasına ilişkin belirsizliğin artması nedeniyle yönetimde bir bozulma ile birleşti. Ayrıca Meksika'daki kullanılmış tesis kapasitesi tarihi yüksek seviyelere yakın, bu da Meksika'daki fabrikaların üretebileceklerini ve dolayısıyla ihraç edebileceklerini sınırlıyor.

Meksika ticaret verileri açısından bakıldığında, Meksika'nın ihracatı 2022'de gözlemlenen neredeyse %17'den keskin bir yavaşlamayla sadece %2,54'lük bir artış gösterdi. 2022 yılına göre yüzde 14,33 büyüyen otomotiv şirketleri . Bununla birlikte ihracatın Meksika'nın ekonomik büyümesine çok az katkısı oldu.

Toplam ticaret (ihracat ve ithalat) açısından bakıldığında, Meksika %15,7 ile ABD'nin ana ticaret ortağı olarak 2023 yılını tamamlarken, onu %15,2 ile Kanada ve %11,3 ile Çin takip etti (ülke ticaretinde en düşük pay). 2005 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri), %4,6 ile Almanya ve %4,4 ile Japonya. Böylece Meksika'nın ilk sırada yer aldığı iki yıl (2019 ve 2023) var ve Meksika kayıtlara en yüksek katılım yüzdesine sahip. Bunun nedeni, 2020'de toplamın %14,9'u ile Amerika Birleşik Devletleri'nin ana ticaret ortağı olması nedeniyle üst üste üç yıldır azalan Çin'in katılımındaki düşüştür.

ABD ile Meksika arasındaki ticaretteki bu artışın doğrudan yabancı yatırım verilerinde de dikkate alınması gerekiyor. Ancak Meksika çok az yeni yatırım çekiyor. 2021 yılına kadar Çin, 320 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım aldı. Üçüncü çeyrekte yatırımların girişi dururken, tarihte ilk kez yatırım çıkışı da yaşandı. 2022 ve 2023'te (üçüncü çeyreğe kadar) toplam 20 milyar dolarlık yeni yabancı yatırım Meksika'ya girdi; bu, şirketin yer değiştirmesine yönelik küresel fırsatın yalnızca %6,5'inden yararlanıldığı anlamına geliyor.

Meksika birlikte hareket etmezse bu fırsattan yararlanacak olanlar diğer ülkeler olacak ve dolayısıyla Çin'in dışarıda bırakmaya devam edeceği şeyleri ABD'ye ihraç edebilecek kurulu tesis kapasitesine sahip olanlar da onlar olacak. Ticaret savaşı nedeniyle piyasa

_____

Editörün Notu: Gabriela Siller, Banco Base'de Finansal Ekonomik Analiz direktörüdür. Onu X'te takip edin ( @GabySillerP ) ve LinkedIn . Bu sütunda yayınlanan görüşler yalnızca yazara aittir.

Bu ve diğer konular hakkında daha fazla bilgiyi Görüş kanalında bulabilirsiniz
 
Üst