MEP’ler, Rus firmalarıyla olan bağları nedeniyle Schröder’e yaptırım talep ediyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Milletvekilleri, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder’in Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle kara listeye alınan uzun kişiler listesine eklenmesi çağrısında bulunan bir kararı onayladı.

Sosyalist bir politikacı olan Schröder, 1998’den 2005’e kadar federal şansölye olarak görev yaptıktan sonra Rusya’nın devlete ait enerji şirketleriyle derinden bağlantılı hale geldi.

Nord Stream, Rosneft ve Gazprom ile de ilişkileri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkisi, yıllardır bir tartışma kaynağı ve göz kamaştırıcı bir döner kapı örneği olduğu için.

Ancak Kremlin Ukrayna’yı bombalamaya ve bombalamaya başlayınca, eski şansölyenin irtibatları ön plana çıkarak Almanya’nın iktidardaki sosyalist partisini son derece rahatsız bir duruma soktu.

Yakın zamanda New York Times ile Schröder’in meydan okurcasına ve mazeretsiz kaldığı bir röportaj, onun ticari bağları etrafındaki uluslararası öfkeyi daha da körükledi.

Eski şansölye, “Ben culpa yapmıyorum,” dedi. “Benim işim değil.”

Perşembe günü 575 lehte oyla kabul edilen meclis kararı bağlayıcı değildir ve sembolik bir eylem çağrısı olarak görülmektedir.

Yarı döngüdeki ana siyasi gruplar tarafından imzalandı: merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP), liberal Yenileme Avrupa, Yeşiller, Sol ve özellikle Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) .

Metin çoğunlukla savaşın sosyal ve ekonomik sonuçlarına odaklanıyor, ancak Avrupa Parlamentosu üyelerinin AB yaptırımlarına bir dizi yüksek profilli figürün eklenmesini talep ettiği dikkat çekici bir çizgiye sahip.

Parlamento “Esko Aho, Francois Fillon ve Wolfgang Schüssel gibi eski politikacıların yakın zamanda Rus firmalarındaki görevlerinden istifa ettiklerini ve Karin Kneissl ve Gerhard Schröder gibi diğerlerinin de aynı şeyi yapmalarını şiddetle talep ettiğini belirtiyor. ” çözünürlük okur.

Aho, Fillon ve Schüssel daha önce sırasıyla Finlandiya, Fransa ve Avusturya hükümetlerinin başkanları olarak görev yapmış ve önde gelen Rus kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulunmuşlardır.

Hepsi işgali protesto etmek için işlerini bıraktılar.

Kneissl, eski bir Avusturya eski ilişkiler bakanıdır ve AB genelinde yayından kaldırılan ve Rosneft’in denetim kurulunda yer alan Russian Today için blog yazarı olarak çalışmaktadır.

Parlamento, “[Avrupa] Konseyini, AB yaptırımlarının hedef aldığı kişilerin listesini büyük Rus şirketlerinin yönetim kurullarının Avrupalı üyelerine ve Rus parası almaya devam eden politikacılara genişletmeye daha fazla çağırıyor”, çözünürlük devam ediyor.

‘İş adamı gibi davranıyor’

Schröder bugüne kadar Rusya’nın önde gelen petrol şirketi Rosneft ve konsorsiyum Nord Stream AG’nin yönetim kurulu başkanı olmaya devam ediyor. Rusya’dan doğrudan Almanya’ya doğalgaz getiren devasa sualtı boru hattı olan Nord Stream’i işleten. Gazprom, Nord Stream’in çoğunluk hissedarıdır.

New York Times, eski şansölyeye anlaşmaları için yılda yaklaşık 1 milyon dolar ödendiğini tahmin ediyor.

Röportaj sırasında Schröder, Rusya’nın Almanya’ya gaz ve petrol tedarikini kesmesi halinde istifa edeceğini ve bir enerji ambargosunun getirilmesine karşı çıkacağını söyledi.

Ukrayna’da işlendiği iddia edilen savaş suçları hakkında konuşan Schröder, “bunun soruşturulması gerektiğini” söyledi, ancak emirlerin Putin’den geleceğini düşünmediğini de sözlerine ekledi.

“Bence bu savaş bir hataydı ve ben bunu hep söyledim” dedi.

Yorumlar Almanya’da siyasi bir fırtınaya neden oldu. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eş lideri, Schröder’i partiyi bırakmaya ve enerji görevlerinden vazgeçmeye çağırdı. Her iki çağrı da şu ana kadar dikkate alınmadı.

Schröder, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile.

Avrupa Parlamentosu şimdi kararla mücadeleye giriyor.

“Gerhard Schröder’in Rus enerji şirketlerindeki konumu için maaş almaya devam etmesi, AB’nin onun yaratılmasına katkıda bulunduğu enerji bağımlılığı bağlantılarını kesmeye çalışması çok çirkin,” dedi İspanyol liberal milletvekili Luis Garicano ve kararın arkasındaki destekleyicilerden biri.

Milletvekili bir bildiride “Pek çok Rus, bu savaşa neden olma ve bu savaşı mümkün kılma konusunda sahip olduğundan daha az sorumlulukla yaptırım listesine girdi” dedi.

Alman sosyalist heyetine başkanlık eden Parlamento Üyesi Jens Geier, Euronews Schröder’in eylemlerinin SPD’nin mahkumiyetleriyle “kesinlikle hiçbir ilgisi olmadığını” söyledi.

“Gerhard Schröder’in tarihin yanlış tarafını seçmesi trajik,” diyen Geier, karar lehinde oy kullanma niyetini doğruladı. “İş adamı gibi davranıyor.”

Savaşın başlamasından bu yana AB, aralarında Putin’in ve düzinelerce oligarkın da bulunduğu 1.093 kişiyi, mal varlıklarının dondurulmasına ve seyahat yasaklarına tabi olan kara listeye aldı.

Hedeflenen kişiler ağırlıklı olarak Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinden geliyor. Eski bir Avrupa hükümet başkanının eklenmesi benzeri görülmemiş olurdu.

Bununla birlikte, AB yaptırımları kesinlikle hükümetler arasıdır ve Avrupa Parlamentosu’nun girdisi veya onayı olmaksızın AB Konseyi tarafından kararlaştırılır. Onay için oybirliği gerekiyor: Rusya’nın tüm petrol ithalatını yasaklayan radikal bir öneri , esas olarak Macaristan’ın muhalefeti nedeniyle müzakerelerde takılı kaldı.