Meta, İkinci Tur Kesintilerde 10.000 Çalışanı İşten Çıkaracak

Leila

Global Mod
Global Mod
Facebook ana şirketi Meta Platforms, Salı günü 11.000 çalışanını işten çıkardıktan sadece dört ay sonra 10.000 kişiyi işten çıkaracağını söyledi; bu, ikinci tur toplu işten çıkarmaları açıklayan ilk Büyük Teknoloji şirketi oldu.

İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, personele gönderdiği bir mesajda, “Ekibimizin boyutunu yaklaşık 10.000 kişi azaltmayı ve henüz işe almadığımız yaklaşık 5.000 ek açık pozisyonu kapatmayı umuyoruz” dedi.

Meta, Şubat ayında 2023 harcamalarının 89 milyar ila 95 milyar dolar arasında olmasını beklediğini duyurdu ve Bay Zuckerberg, dönemi “Verimlilik Yılı” olarak nitelendirdi.

WhatsApp sahibi, ekonomik gerileme nedeniyle binlerce işten çıkarma açıklayan Amazon ve Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin ardından Kasım ayında 11.000’den fazla kişiyi veya iş gücünün yüzde 13’ünü işten çıkarmıştı.

Teknoloji şirketlerini ve değerlemelerini artıran salgın patlaması, 2022’de on yılların yüksek enflasyonu ve hızla yükselen faiz oranları karşısında bir çöküşe dönüştü.

Kasım ayında Zuckerberg, sermaye açısından daha verimli hale gelme gereğini vurgulamış ve şirketin kaynaklarını yapay zeka keşif motoru, reklamlar ve iş platformlarının yanı sıra metaverse projesi gibi “yüksek öncelikli büyüme alanlarına” kaydıracağını söylemişti.

Geçen yılki işten çıkarmalar, Meta’nın 18 yıllık tarihinde bir ilkti.

Meta, COVID-19 salgını sırasında evde mahsur kalan tüketicilerin sosyal medya kullanımındaki artışı karşılamak için agresif bir şekilde işe alındı. Ancak 2022’de reklamverenler hızla yükselen faiz oranları karşısında harcamaları durdurduğundan işler zarar gördü.
 
Üst