‘Mükemmel bir yolculuk’: Roger Federer, final maçıyla tenisten ayrıldı

Leila

Global Mod
Global Mod
Kendisine 20 Grand Slam şampiyonluğu getiren bir kariyerin ardından tenisi bırakan İsviçreli tenis şampiyonu Roger Federer için oyun, set ve maç.

Federer, neredeyse çeyrek yüzyıla yayılan üstün bir kariyerin ardından 41 yaşında emekliye ayrılmadan önce Cuma gecesi son bir yarışmayla veda etti.

Profesyonel bir oyuncu olarak günlerini Laver Cup’ta Team Europe adına uzun süredir rakibi olan Rafael Nadal’ın yanında Frances Tiafoe ve Team World’den Jack Sock’a karşı çiftlerde mağlubiyetle tamamladı.

Gerçek şu ki galipler, istatistikler ve skor önemli değildi. Sonuçta, olay vedanın kendisiyle ilgiliydi. Veya, daha iyisi, vedalar, çoğul: Federer tenise, taraftarlara, rakiplerine ve meslektaşlarına.

Federer, “Mükemmel bir yolculuk oldu” dedi. “Her şeyi yeniden yapardım.”

Maç ve onunla birlikte profesyonel tenisteki zamanı sona erdiğinde, Federer Nadal’a, ardından Tiafoe ve Sock’a sarıldı. Sonra Federer ağlamaya başladı. Etrafta dolaşacak çok gözyaşı vardı; Nadal da kendininkini sildi.

Olayı tanımlamak için “üzücü” ve “unutulmaz” kelimelerini kullanan 36 yaşındaki Nadal, “Roger turdan ayrıldığında hayatımın önemli bir kısmı da ayrılıyor” dedi.

Tribünlerden alkışlar ve sevgi çığlıkları yükselirken, Federer ellerini kalçalarına koydu, göğsü inip kalkıyordu. Ardından, “Hadi, Roger! Hadi gidelim!” İki saatten fazla süren ve Cumartesi sabahı 12:30 sularında sona eren maçın son anlarında.

Karısı Mirka, dört çocuğu – ikiz kızlar ve ikiz erkekler – ve Federer’in ebeveynleri daha sonra kucaklaşmak ve daha fazla gözyaşı için sahada ona katıldı. Her iki takımın üyeleri de Federer’i havaya kaldırmak için bir araya geldi.

“Harika bir gün oldu. Çocuklara mutlu olduğumu söyledim; Üzülmüyorum” dedi Federer. “Ayakkabılarımı bir kez daha bağlamaktan keyif aldım. Her şey son kez oldu.”

İsviçreli yıldız geçtiğimiz hafta, yönetim şirketi tarafından kurulan üç günlük takım etkinliğinin emekli olmadan önceki son etkinliği olacağını ve ardından çiftler gezisinin son maçı olacağını açıkladı. Ameliyatla onarılan sağ dizi – üç ameliyatın sonuncusu, Temmuz 2021’de Wimbledon çeyrek finalinde, bekarlarda resmi çıkışı olarak düşecek olan kaybından kısa bir süre sonra geldi – devam etmesine izin verecek durumda değil.

Federer, bu haftaki bir röportajda, gitme zamanının geldiğini fark ettiğinde duyguları hakkında, “Benim için, şahsen, ilk anda (bu) üzücüydü, sonuca vardığımda bunun en iyi karardı” dedi. “İlk başta onu içimde tuttum, sonra onunla savaştım. Ama acıyı hissedebiliyordum.”

Avrupa Takımı’ndan duygusal bir Roger Federer, Londra’daki Laver Cup çiftler maçından sonra oyun ortağı Rafael Nadal’ın yanında oturuyor 23 Eylül 2022

Federer bunun bir cenazeden çok bir parti gibi olmasını istediğini söylemişti ve Federer ve Nadal – her biri beyaz bir bandana, mavi gömlek ve beyaz şort giymiş – birlikte ortaya çıktıklarında kalabalık, yüksek sesle ve uzun süre ayakta alkışlamak için ayağa kalktı. O2 Arena’da 1. Gündeki son maç için siyah sahaya giden tünel. Maç öncesi ısınma boyunca yaklaşık 10 dakika ayakta kaldılar ve anı yakalamak için telefon kameralarını havada tuttular.

Bazıları İsviçre bayraklarıyla, bazıları ev yapımı işaretlerle (“Idol Forever” bir tane okudu) onun için kükremeye hazır geldiler ve Federer maçın ikinci noktasında bir forehand vole kazananı teslim ettiğinde kendilerini bir ses duvarı ile duyurdular. Benzer tepkiler, üçüncü “Roger Federer servis atacak” maçından önce sadece başhakemin duyurusunda ve yine o oyunu 117 mil hizmet kazananıyla kapattığında geldi.

“Tabii ki seyircilerin %99,9’u bize karşıydı. Ama o maçın bir parçası olmak harika bir eğlenceydi. GOAT’ın son maçının bir parçası olduğumuz için sonsuza dek minnettar kalacağımızı düşünüyorum,” dedi Sock, “Tüm Zamanların En İyisi” kısaltmasını kullanarak.

Çiftler elbette çok daha az hareket ve kort kapsamı gerektirir, bu nedenle Federer’in dizindeki stres Cuma günü sınırlıydı.

“Dürüst olmak gerekirse,” dedi, bir Grand Slam finalinden önce karşılaşacağı türden sinirler olduğunu kabul ederek, “bu gece ne kadar iyi oynayabildiğime çok şaşırdım.”