Nefret Söylemi, Yargıtay’ın Devletlere Verdiği Büyük Karar ve Aşağılama Uyarısı Üzerine

Leila

Global Mod
Global Mod
Mahkeme, nefret söylemi suçlarıyla ilgili bir dizi dilekçeyi dinliyordu.


Yeni Delhi:

Yüksek Mahkeme bugün, Delhi, Uttar Pradesh ve Uttarakhand Polisini nefret söylemi vakalarına karşı suo motu eylemde bulunmaya yönlendiren 2022 kararının kapsamını genişletti ve tüm eyaletleri ve birlik bölgelerini nefret söylemi nedeniyle dava kaydetmeye yönlendirdi. şikayet yapılmaz. Mahkeme, davaların açılmasındaki gecikmelerin mahkemeye saygısızlık olarak değerlendirileceği konusunda uyardı.

Bunu ciddi bir suç olarak nitelendiren üst mahkeme, ayrıca nefret söyleminin “ülkenin laik dokusunu etkileyebileceğini” söyledi.

Mahkeme, nefret söylemi suçlarıyla ilgili bir dizi dilekçeyi dinliyordu. Kurul daha önce Maharashtra eyaletinden nefret söylemlerine karşı işlem yapılmadığı iddiasıyla açılan bir aşağılama dilekçesine yanıt istemişti.

Yargıçlar KM Joseph ve BV Nagarathna’dan oluşan heyet, “Ayrıca, Bharat’ın Giriş bölümünde tasavvur edildiği şekliyle laik karakterinin korunması için, bu tür eylemlerin konuşmayı yapan kişinin dinine bakılmaksızın gerçekleştirileceğini açıkça belirtiyoruz.” bugün sırasına göre dedi.

Dilekçe sahipleri, heyetin her bölge için bir tane önerdiği her eyalet için bir düğüm memuru atanmasını tavsiye ettiler. Dilekçe sahipleri ayrıca, nefret söyleminin sosyal medyadan kaldırılması için bir prosedür oluşturulması gerektiğini söylediler.

Birlik bakanı Anurag Thakur ve diğerlerine karşı nefret söylemi nedeniyle FIR talebiyle yapılan başvurularda Yargıç KM Joseph, Sulh Hakiminin FIR için yaptırımın gerekli olduğuna karar verdiğini ve Yüksek Mahkemenin de 156(3) için yaptırımın gerekli olduğu görüşünü aldığını söyledi.

Mahkeme heyeti, “Yargıçlar apolitiktir ve Parti A veya Parti B ile ilgilenmezler ve akıllarında olan tek şey Hindistan Anayasasıdır” dedi.

Mahkeme, “daha geniş kamu yararı” ve “hukuk devletinin” kurulmasını sağlamak için ülkenin farklı yerlerinde nefret söylemlerine karşı dilekçeleri değerlendirdiğini söyledi.

Yüksek Mahkeme konuyu 12 Mayıs’ta görüşecek.
 
Üst