Oylamanın Bitmesine 24 Saat Kaldı, Pak Sonuçları Neden Hala Açıklanmadı?

Leila

Global Mod
Global Mod
Yeni Delhi:

Pakistan'da sandıkların kapanmasının üzerinden yaklaşık 24 saat geçmesine rağmen oyların sadece dörtte biri sayıldığı için kazananın kim olduğu henüz netlik kazanmadı. Sonuçların bu sabah açıklanması bekleniyordu ve benzeri görülmemiş bir gecikme, seçimlerin bütünlüğü konusunda endişelere yol açtı.

Ancak Pakistan seçim komisyonuna göre “internet sorunu” nedeniyle oyların sayılması zaman alıyor. Pakistan Seçim Komisyonu (ECP) özel sekreteri Zafar İkbal, sandık görevlilerinden sonuçları en kısa sürede açıklamalarının istendiğini ancak bazı internet sorunlarıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Anket kuruluşunun, sonuçların internete bağlı olmaksızın zamanında duyurulmasını sağlayacağı yönündeki iddiası, bağlantının olmayışı, başta çeşitli oy verme merkezlerindeki Başkanlar için olmak üzere bir dizi beklenmedik ama tanıdık zorlukları ortaya çıkardığında başarısız oldu. Dawn Gazetesi'nin haberine göre, çokça lanse edilen ve evde geliştirilen sistemi kullanarak ilgili istasyonların nihai sonuçlarını iletemez hale geldiler.

Gecikmelerin sonuçları, yetkililerin ülke çapında cep telefonu hizmetlerini askıya alması ve seçim günü saldırılarda en az 16 kişinin ölmesi ve en az 54 kişinin yaralanması sonrasında geldi. İçişleri Bakanlığı Cuma sabahı yaptığı açıklamada, “iletişim eksikliğinin” ihtiyati güvenlik önlemleri nedeniyle sonuçlarda gecikmelere neden olduğunu da söyledi.

Yarışmaya katılması yasaklanan İmran Han, miting düzenlemesi engellenen ve oy pusulasından çıkarılan Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) partisine yönelik baskıyla karşı karşıya kaldı ve adayları bağımsız aday olmaya zorlandı.

Resmi sonuçlar, PTI tarafından desteklenen bağımsızların yaklaşık 46 sandalye kazandığını, Navaz Şerif'in Pakistan Müslüman Birliği-Navaz'ın (PML-N) 38 sandalyeyle ve Pakistan Halk Partisi'nin (PPP) 31 sandalyeyle önünde olduğunu gösterdi. Bir partinin bağımsız hükümet kurabilmesi için 134 sandalye kazanması gerekiyor.

Analistler, özellikle Pakistan'ın ekonomik zorluklarla boğuştuğu ve siyasi olarak bölünmüş bir ortamda artan militan şiddetiyle boğuştuğu bir dönemde, politika ve siyasi belirsizliğin azaltılması açısından sonuçların zamanında duyurulmasının öneminin altını çizdiler.

Pakistan seçimlerinde nadir görülen bir durum olan sonuçların açıklanmasındaki gecikme birçok finansal piyasayı etkiledi; Karaçi hisse senedi endeksi ve Pakistan devlet tahvilleri belirsizlik nedeniyle düşüş yaşadı.

Gecikme vatandaşlar arasında da endişelere yol açtı; bazıları seçim sürecinin şeffaflığı konusunda şüphelerini dile getirdi.

45 yaşındaki mağaza sahibi Nisar Ahmed, “Geciktirme taktikleri, sonuçlara hile karıştırıldığını açıkça gösteriyor ve gecikmenin arkasında başka bir neden yok” dedi.

40 yıllık öğretmen Sadaf Farooqi, “sonuçların tahrif edilmesi dışında başka bir neden olamaz” diye ekledi.

Pakistan, derinden kutuplaşmış bir siyasi ortamda artan militan şiddetle boğuşurken bir yandan da ekonomik krizden kurtulmaya çalışıyor. Bir sonraki liderin ağır bir borç yükünün üstesinden gelmesi ve Uluslararası Para Fonu'ndan yeni bir kurtarma paketi için pazarlık yapması gerekecek. Ülkenin, Pakistan'ın 1947'deki bağımsızlığından bu yana 23'üncü olan IMF'den aldığı dokuz aylık kurtarma programı önümüzdeki ay sona eriyor.
 
Üst