Rahul Gandhi’nin Hakaret Davasında Cezasını Protesto Eden Rashtrapati Bhavan’a Muhalefet Yürüyüşü

Leila

Global Mod
Global Mod
Gujarat Surat’taki bir mahkeme dün Rahul Gandhi’yi iki yıl hapis cezasına çarptırdı.


Yeni Delhi:

Muhalefet partileri bugün, büyük bir “demokrasi tehlikede” pankartıyla liderlerin hedeflerine ulaşmasını engellemekle görevli yoğun güvenlik konuşlandırmasının ortasında, yakınlardaki Vijay Chowk’tan Rashtrapati Bhavan’a doğru yürüyor. Kongre Milletvekili Rahul Gandhi’nin 2019’daki bir karalama davasında cezalandırılmasını protesto eden ve Adani-Hindenburg meselesine ilişkin Karma Parlamento Komisyonu (KPK) soruşturması taleplerini yineleyen taraflar, Başkan Droupadi Murmu ile görüşme arayışında. Birkaç eyaletteki kongre birimleri, merkezi siyasi kan davasıyla suçlayarak eş zamanlı protestolar başlattı. Karnataka polisi, Surat Mahkemesi kararını protesto eden Kongre devlet başkanı DK Shivakumar ve diğer parti liderlerini ve işçileri gözaltına aldı.

BJP, Bay Gandhi’nin ‘hırsız’ sözleriyle OBC topluluğuna hakaret etmesinden sonra mahkumiyetin bağımsız bir yargıdan geldiğini söyledi.

Kongre, Lok Sabha Sözcüsü’ne Londra’daki tartışmalı sözleri hakkında kendisine yöneltilen iddialara yanıt vermek için süre talep eden bir yazı yazan Bay Gandhi’yi susturmak için bir bahane olarak nitelendirdi. Kongre başkanı ve muhalefet lideri Mallikarjun Kharge, merkezi, merkezi soruşturma kurumlarını kötüye kullanarak muhalefet liderlerini takip etmekle suçladı. Bu yürüyüş ülkedeki anayasayı ve demokrasiyi kurtarmak içindir” dedi.

Bay Gandhi, Meclis işlemlerinin başlamasından önce parti milletvekillerinin bir toplantısından sonra Lok Sabha işlemlerine katıldı. Toplantıda Kongre Parlamenter Parti Başkanı Sonia Gandhi de hazır bulundu.

Meclis, çeşitli konulardaki gürültünün ortasında toplandıktan birkaç saniye sonra saat 12: 00’ye kadar ertelendi ve Rahul Gandhi bundan kısa süre sonra Parlamentodan ayrıldı.

Gujarat’ın Surat kentindeki bir mahkeme dün Rahul Gandhi’yi BJP Milletvekili Purnesh Modi’nin “Nasıl olur da tüm hırsızların ortak soyadı Modi’dir?” Mahkeme ayrıca kefaletle serbest bırakıldı ve cezasını 30 gün süreyle erteleyerek bir üst mahkemeye itiraz etmesine izin verdi.

12 muhalefet partisinin üyeleri, yürüyüş öncesi Meclis’te Kongre başkanı ve muhalefet lideri Mallikarjun Kharge’nin ofisinde bir araya geldi.

Kongre genel sekreteri KC Venugopal, Surat mahkemesinin kararını “talihsiz” olarak nitelendirdi ve Adani-Hindenburg meselesini gündeme getirdiğinden beri hükümetin onun konuşmasını engellemeye çalıştığını söyledi.

“Durumu analiz ettik. Kongre Partisi açısından karar çok talihsizdi. Kongre Partisi için bir dayanışma yürüyüşü yapacağız. Başkanla randevu arıyoruz. Rahul Gandhi’nin konuyu gündeme getirdiği 1. günden itibaren Hindistan Hükümeti tarafı Adani’yi durdurmaya geldi. Rahul Gandhi’nin Parlamento’da konuşmasını istemiyorlar. Sesini durdurmak için tüm seçenekleri çeşitlendiriyorlar” dedi.

“Ama Rahul Gandhi ve Kongre partisi konuşacak. Bu mesele Rahul Gandhi’den değil. Çünkü ülkenin ortamı böyle. Tüm muhalefet bastırılıyor. Partilerin dayanışma göstermesinden memnunum.”

(Sorumluluk Reddi: New Delhi Television, bir Adani Group Şirketi olan AMG Media Networks Limited’in bir yan kuruluşudur.)
 
Üst