Row Over Rahul Gandhi’nin Habersu

Leila

Global Mod
Global Mod
Rahul Gandhi, Londra’daki yorumları nedeniyle kendisini BJP’nin yoğun ateşi altında buluyor.

Yeni Delhi:

Perşembe günü BJP, çeşitli sendika bakanlarının Kongre liderinin üst düzey parti lideri Jairam Ramesh’in onu düzeltirken görüldüğü basın toplantısından bir Haberyu tweet’lemesiyle Rahul Gandhi’yi kazıdı.

25 saniye uzunluğundaki Haberda Bay Gandhi’nin gazetecilere “Maalesef ben bir Parlamento Üyesiyim” dediği ve ardından Bay Ramesh’in eğilip Kongre liderine sözlerinin bir “şakaya” dönüştürülebileceğini tavsiye ettiği görülüyor.

Bay Ramesh, Bay Gandhi’ye “Maalesef ben bir Parlamento Üyesiyim – şaka yapabilirler” diyor.

Rahul Gandhi daha sonra kendini düzeltmeye devam ediyor: “Bakın, ne yazık ki sizin için açıklığa kavuşturmak istiyorum, ben bir Parlamento Üyesiyim.”

Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal Haberyu tweetleyerek Gandhi’ye gölge düşürdü. “Maalesef söz bulamıyoruz…” diye yazdı.

Ne yazık ki, kelimeler için kayıp durumdayız … pic.twitter.com/YZVk7mrlRt

— Piyush Goyal (@PiyushGoyal) 16 Mart 2023
Başka bir sendika bakanı Dharmendra Pradhan da Haberyu tweetleyerek Haberyu “Gerçekten talihsiz” olarak nitelendirdi.

Gerçekten talihsiz
🤐
pic.twitter.com/A7fEBQ4PHP

— Dharmendra Pradhan (@dpradhanbjp) 16 Mart 2023
BJP’den Amit Malviya, Jairam Ramesh’in “Raul Gandhi’nin resmi dadısı” olup olmadığını sordu.

Bay Ramesh kendi yumrukuyla karşılık vermekte hızlıydı. “Teleprompter olmadan medyayla özgürce konuşuyoruz” diye tweet attı.

RW sistemi benim işaret ettiğim bir tarla günü geçiriyor @RahulGandhi ifadesinin yapısının BJP’nin sahte haber makinesi tarafından çarpıtılacağını söyledi. Anında açıkladı. Teleprompter olmadan medyayla özgürce konuşuyoruz. Bu, Modani dolandırıcılığından uzaklaşmak için başka bir girişim.

— Jairam Ramesh (@Jairam_Ramesh) 16 Mart 2023
Rahul Gandhi, Londra’daki yorumları nedeniyle kendisini BJP’nin yoğun ateşi altında buluyor ve en az dört Birlik Bakanı Parlamento içinde ve dışında ondan özür talep ediyor. Cambridge Üniversitesi’ndeki bir konferansta Kongre Milletvekili, Hindistan demokrasisinin baskı altında olduğunu ve muhalefet seslerinin bastırıldığını söyledi.

Kongre lideri, Londra’daki sözleriyle ilgili tartışmanın, geçen ay Parlamento’da yaptığı konuşmada gündeme getirdiği sorulardan “sadece bir dikkat dağıtma” olduğunu söyledi. “Başbakan Narendra Modi’nin Gautam Adani ile ilişkisi hakkında temel bir sorum var. Hükümet ve Başbakan Adani meselesinden korkuyor, bu nedenle tüm bu tartışma hazırlandı” dedi.

Kongre ve diğer muhalefet partileri, iktidardaki BJP’yi dikkatleri Adani-Hindenburg anlaşmazlığından başka yöne çekmeye çalışmakla ve Hindenburg’un Adani Grubu aleyhindeki iddialarını soruşturması için Karma Parlamento Komisyonu (KPK) taleplerinden kaçmakla suçladılar. Adani Group, hisse dolandırıcılığı ve hisse fiyat manipülasyonu iddialarını şiddetle reddetti.

(Sorumluluk Reddi: New Delhi Television, bir Adani Group Şirketi olan AMG Media Networks Limited’in bir yan kuruluşudur.)