Rusya, Ukrayna Genelinde Büyük Bir Füze Saldırısı Dalgası Başlattı

Leila

Global Mod
Global Mod
Başkent Kiev’de vatandaşlar patlama sesleriyle uyandı.


Kiev:

Rusya, Perşembe günü insanlar uyurken Ukrayna genelinde büyük bir füze saldırısı dalgası başlattı, en az altı sivili öldürdü, elektriği kesti ve bir nükleer santrali şebekeden çıkarmaya zorladı.

Şubat ortasından bu yana ilk büyük füze saldırıları, Moskova’nın beş ay önce Ukrayna’nın sivil altyapısına saldırmak için bir kampanya başlatmasından bu yana görülen en uzun nispeten sakin dönemi paramparça etti. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy, 10 bölgedeki altyapı ve konut binalarının vurulduğunu söyledi.

Volodymyr Zelenskiy yaptığı açıklamada, “İşgalciler yalnızca sivilleri terörize edebilir. Yapabilecekleri tek şey bu. Ancak bu onlara yardımcı olmayacak. Yaptıkları her şeyin sorumluluğundan kaçmayacaklar.”

Acil servislere göre, batı Lviv bölgesinde bir köy evini yerle bir eden füzede en az beş kişi öldü. Herhangi bir askeri savaş alanından yaklaşık 700 km (440 mil) uzaktaki bölgeden drone görüntüleri, ağır hasar görmüş binalarla çevrili düz bir ev gösterdi.

Orta Dnipro bölgesinde başka bir sivilin füzeler tarafından öldürüldüğü bildirildi. Herson’da üç sivilin topçu tarafından ayrı ayrı öldürüldüğü bildirildi.

Başkent Kiev’de vatandaşlar patlama sesleriyle uyandı. Gece boyunca yedi saatlik bir hava saldırısı alarmı, Ekim ayında başlayan Rus hava harekatının en uzunuydu.

58 yaşındaki Liudmyla, “Çok yüksek, çok yüksek bir patlama duydum. Hemen yataktan atladık ve bir arabanın alev aldığını gördük. Sonra diğer arabalar da alev aldı. Balkonların ve pencerelerin camları kırıldı” dedi. yürümeye başlayan çocuğu kucağında tutuyor.

“Çok ürkütücü. Çok ürkütücü. Çocuk korktu ve yataktan fırladı” dedi. “Bunu nasıl yaparlar? Bu nasıl olur? İnsan değiller, ne denir bilmiyorum. Çocukları korkutuyorlar, psikolojileri bozulacak.”

Moskova, Ukrayna’nın altyapısını cepheden uzakta hedef alma kampanyasının savaşma kabiliyetini azaltmayı amaçladığını söylüyor. Kiev, hava saldırılarının askeri bir amacı olmadığını ve sivillere zarar vermeyi ve onları sindirmeyi amaçladığını, bunun bir savaş suçu olduğunu söylüyor.

Ukraynalı yetkililer, Moskova’nın kinzhal hipersonik füzelerinden altı tanesini ateşlediğini söyledi; bu, benzeri görülmemiş bir sayı ve Ukrayna’nın düşürmesinin hiçbir yolu yok. Rusya’nın sadece birkaç düzine füzeye sahip olduğuna inanılıyor ve Başkan Vladimir Putin bunu NATO’nun yanıtlayamadığı bir silah olarak konuşmalarında düzenli olarak övüyor.

Ukrayna, füzelerin Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhia nükleer santralinin elektrik beslemesini keserek Ukrayna şebekesinden kopardığını söyledi.

Rusya’nın savaşın başlarında ele geçirmesinden bu yana uyguladığı plan, cephe hattına yakın ve her iki taraf da geçmişte çatışmadan kaynaklanan potansiyel bir felaket konusunda uyarıda bulundu. Moskova, dizel yedek güçle güvende tutulduğunu söyledi.

Rus devlet enerji şirketi Rosenergoatom’un CEO’su Renat Karchaa, devlet televizyonu Rossiya 24’e yaptığı açıklamada, “Her şey kesinlikle normal: fabrikadaki uzmanlar oldukça profesyonel çalışıyor, otomasyon başladı.”

“Nükleer bir olay tehdidi veya tehlikesi yok. Gereğinden fazla yakıt var ve gerekirse tesise tedarik edilecek.”

Yetkililer, Kiev, Karadeniz’deki Odesa limanı ve en büyük ikinci şehir olan Kharkiv’in tamamının, füzelerin batıda Zhytomyr, Vynnytsia ve Rivne’den orta Ukrayna’daki Dnipro ve Poltava’ya uzanan geniş bir hedef yayını hedef alırken vurulduğunu söyledi.

Kiev bölgesinin askeri idaresi başkanı Serhiy Popko, “Maalesef Kinzhal tipi bir füze bir altyapı nesnesini vurdu” dedi.

Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko, başkentin güneybatı kesiminde patlamalar olduğunu bildirdi. Telegram’da Kiev’deki tüketicilerin %40’ının elektrik kesintileri nedeniyle ısınmadığını söyledi.

Odesa bölgesi valisi Maksym Marchenko, Telegram’da yaptığı açıklamada, toplu bir füze saldırısının şehirdeki bir enerji tesisini vurarak elektriği kestiğini söyledi. Yerleşim alanları da vurulmuştu.

Kharkiv bölgesi Valisi Oleh Synehubov, şehir ve bölgenin altyapı da dahil olmak üzere hedeflerle 15 saldırı tarafından vurulduğunu söyledi.

BAKHMUT’TA UKRAYNA SAVAŞI

Savaş alanında, Ukrayna, savaşın en kanlı çatışmasında bir Rus kış saldırısının yükünü taşıyan küçük bir şehir olan Bakhmut’ta kalmaya ve savaşmaya karar verdiğinden, hafta bariz bir değişim gördü.

Moskova, büyük bir savaş hedefi olan çevredeki Donbass bölgesini güvence altına almak için stratejik olarak önemli olduğunu söylüyor. Batı, harap şehrin pek bir değeri olmadığını ve Rus generallerin, geçen yılın sonunda yüz binlerce yedeği savaşa göndermesinden bu yana Putin’e tek zaferini vermek için hayatlarını feda ettiğini söylüyor.

Ukrayna, Bakhmut’tan çekilecek gibi görünüyordu, ancak komutanların Rusya’nın saldırı gücüne devam eden bir savaşı değerli kılmak için yeterince hasar verdiklerini söylemesiyle şimdi savaşmaya devam etmek için yeni bir kararlılığın sinyalini verdi.

Ukrayna kara kuvvetleri komutanı General Oleksandr Sirskiy, Perşembe günü ordu tarafından yayınlanan sözlerinde, “Bakhmut’u korumanın önemi sürekli artıyor.” dedi.

“Kasabanın savunmasının her günü, rezervleri hazırlamak ve gelecekteki saldırı operasyonlarına hazırlanmak için zaman kazanmamızı sağlıyor” dedi. “Düşman, ordusunun en hazırlıklı ve savaşa hazır bölümünü kaybeder.”

Bakhmut’taki çatışmalara öncülük eden Rusya’nın Wagner özel ordusunun komutanı Yevgeny Prigozhin Çarşamba günü, güçlerinin içinden geçen Bakhmut nehrinin doğusundaki tüm şehri kontrol ettiğini söyledi.

Şehrin yaklaşık üçte ikisi batı yakasındadır. Rus kuvvetleri, Ukrayna garnizonunun önünü kesmek için şehrin kuzeyine ve güneyine ilerliyor, ancak çemberi kapatmayı henüz başaramadı.

Ukrayna’nın beşte birini ilhak ettiğini iddia eden Moskova, komşusunun Batı ile bağlarından kaynaklanan bir güvenlik tehdidiyle mücadele etmek için “özel askeri operasyonunu” bir yıl önce başlattığını söylüyor. Kiev ve Batı, bağımsız bir devleti boyun eğdirmek ve fethetmek için kışkırtılmamış bir saldırı savaşı olarak adlandırıyor.

()


Günün Öne Çıkan VideosuBaşbakan Modi, Avustralya Başbakanı’nın 4. Test Öncesinde Stadyum Etrafında Tur Atması, Büyük Tezahürat
 
Üst