Shashi Tharoor, Eski Dışişleri Bakanı ChatGPT’nin Rusya-Ukrayna Savaşı İçin Arabuluculuk Planını Paylaşıyor…

Leila

Global Mod
Global Mod
Shashi Tharoor, “Bu harika bir deney!” dedi.


Bir yapay zeka (AI) sohbet botu olan ChatGPT, sosyal medyada son trend haline geldi. Geçen yıl Kasım ayında lansmanından bu yana, birkaç internet kullanıcısı botla yaptıkları konuşmaların ekran görüntülerini yayınlıyor. Şimdi, trende katılan eski Hindistan dışişleri bakanı ve yazar Vikas Swarup, yapay zeka botundan devam eden Rusya-Ukrayna savaşı için bir meditasyon planı bulmasını istedi. Buna ChatGPT, Rusça konuşulan bölgede gücün ademi merkezileştirilmesi ve müzakereler sırasında varılan anlaşmaların uygulanmasının uluslararası izlenmesi gibi adımları içeren 8 maddelik olası bir çözümle yanıt verdi.

Botun cevabını fark eden Kongre lideri Shashi Tharoor, deneyi ilginç olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, çatışmalara karışan liderlerin, yapay zekanın kavrayışının ötesinde mantıksız olduklarına da dikkat çekti.

tarafından ilginç girişim @vikasswarup ama onun da bildiği gibi, çatışmalarda liderler yapay zekanın kavrayışının ötesinde mantıksız davranırlar! Bu özel durumda, başta Ruslar olmak üzere her iki taraftan da ChatGPT formülasyonuna birkaç itiraz düşünebiliyorum. Ama bu harika bir deney! https://t.co/Gtri3hR1rp

– Shashi Tharoor (@ShashiTharoor) 10 Mart 2023
Bay Swarup, Twitter gönderisinde, yapay zeka botundan Rusya-Ukrayna Savaşı için bir arabuluculuk planı bulmasını istediğini söyledi. Buna göre ChatGPT, her iki taraf için de kabul edilebilir bir çözüm bulmanın zorlu bir görev olduğunu kabul etti, ancak olası bir arabuluculuk çözümü önerebileceğini de sözlerine ekledi.

Chatbot, iki ülkenin liderleri arasındaki müzakerelerin ortak bir zemin bulmayı ve gelecekteki işbirliği için bir çerçeve oluşturmayı amaçlaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Ukrayna ekonomisini istikrara kavuşturmak için Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi küresel finans kuruluşlarından ekonomik yardım çağrısında bulundu.

Öyleyse Oku | Doktorlar Bir Yaşındaki Çocuğun Beyninde ‘Doğmamış Parazit İkizi’ Keşfetti

AI botu, “Rusya, Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanımalı” dedi. Rusya’nın Ukrayna’da Rusça konuşanların kültürel haklarını korumak için komşusuyla birlikte çalışması gerektiğini de sözlerine ekledi. Chatbot ayrıca askeri güçlerin çatışma bölgesinden çekilmesi ve sınır boyunca askerden arındırılmış bir bölge kurulması çağrısında bulundu.

Bay Swarup’un tweet’ine tepki gösteren Thiruvananthapuram milletvekili, “@vikasswarup tarafından ilginç bir girişim ama bildiği gibi, çatışmalarda liderler yapay zekanın kavrayışının ötesinde mantıksız davranıyor!”

“Bu özel durumda, başta Ruslar olmak üzere her iki taraftan da ChatGPT formülasyonuna birkaç itiraz geliyor. Ama bu harika bir deney!” Bay Tharoor ekledi.

Özellikle Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etti. İstila her iki tarafta da on binlerce kişinin ölümüne neden oldu ve Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizini kışkırttı.


Günün Öne Çıkan VideosuOscar’da Görüşürüz, Deepika Padukone – Havaalanı Görünümü
 
Üst