Silahlı Bir Kadının ABD'deki Megachurch'e, Papaz Joel Osteen'in Kilisesine Ateş Açması Sonucunda 5 Yaşındaki Bir Erkek Çocuk Yaralandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Anketler Amerikalıların çoğunluğunun daha sıkı silah düzenlemelerinden yana olduğunu gösteriyor. (temsili)

Houston:

Polis Pazar günü yaptığı açıklamada, bir kadının ABD'nin en büyük dini mekanlarından biri olan Houston, Teksas'taki ABD'li ünlü papaz Joel Osteen'in mega kilisesine ateş açması sonucu aralarında beş yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu iki kişinin yaralandığını söyledi.

Houston polis şefi Troy Finner bir basın toplantısında, kadının saat 14:00'ten (2000 GMT) hemen önce çocuğuyla birlikte mezhebe bağlı olmayan Hıristiyan kilisesine girdiğinde uzun bir silahla silahlandığını söyledi.

Finner, yaklaşık 16.800 kişinin oturabileceği eski bir spor sahasından dönüştürülmüş kiliseye vardığında ateş etmeye başladığını söyledi ancak mekanın güvenliğinde görev yapan izinli polis memurları hızla karşılık verdi ve kadın öldürüldü.

Finner, “Beş yaşında bir çocuk vuruldu ve yerel hastanemizde durumu kritik” dedi. 50'li yaşlarındaki bir adamın ise “bu olayla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorum” bacağından aldığı kurşunla yaralanan şahıs tedavi altına alındı.

Yerel televizyon kanalı KHOU'ya konuşan bir görgü tanığı, “Sığınağa girdiğimde insanların koşarak şunu söylediğini gördüm: Ateş ediyorlar, ateş ediyorlar ve silah sesleri duyabiliyoruz” dedi.

“Koridordaki bazı kapıları açmaya çalıştık ama kilitliydi. Bazıları arabalarına binmek için dışarı çıktı ama benim gibi diğerleri nereye gideceklerini bilmiyordu.”

Bir kilise gönüllüsü onları banyoya sakladı, mobilyaları kapıların önüne yığdı ve onları hareket etmemeleri konusunda uyardı.

“Üçüncü ve dördüncü katlarda çocuklar vardı, ebeveynler çocuklar için endişeliydi. Biz işleri Tanrı'nın ellerine bıraktık” diye ekledi.

Silahların insan sayısından daha fazla olduğu ve yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin ateşli silah sahibi olduğu ABD'de toplu silahlı saldırılar yaygın.

Anketler, Amerikalıların çoğunluğunun daha sıkı silah düzenlemelerinden yana olduğunu gösteriyor; ancak güçlü silah lobisi ve ülkenin güçlü silah hakları kültürünü destekleyen harekete geçmiş seçmenler, mevzuatın harekete geçmesini defalarca engelledi.

Hizmetleri her hafta milyonlarca kişiye canlı olarak yayınlanan ve büyük ölçüde kilisesini apolitik tutmaya çalışan Osteen, saldırıdan “harap olduğunu” söyledi ve kendisini “bir nevi sisin içinde” olarak tanımladı.

Çatışmaların, İspanyolca hizmetin başlamasından hemen önce, ayinler arasında başladığını söyleyen 60 yaşındaki kişi şunları söyledi: “Bunun saat 11'deki tören sırasında gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hayal edebiliyorum… Tanrı'ya şükrediyoruz” bunun için.”

Bir basın toplantısında şöyle konuştu: “Bunların neden olduğunu anlamıyoruz ama kontrolün Tanrı'da olduğunu biliyoruz… Kötülüğün güçleri var ama bizim için olan güçler, Tanrı'nın güçleri bundan daha güçlü.” saldırganın yanı sıra kurbanlar için de dua edeceğini sözlerine ekledi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)