Şimdiye Kadar Bildiklerimiz

Leila

Global Mod
Global Mod
Silicon Valley Bank Cuma günü California düzenleyicileri tarafından kapatıldı.


Yeni Delhi:
En büyük teknoloji girişimlerinden bazılarına borç para vermesiyle tanınan Silicon Valley Bank, Cuma günü çöktü ve yatırımcıları ve mevduat sahiplerini çılgına çevirdi. Kapanış aynı zamanda küresel piyasaların bugün keskin bir şekilde düşmesine neden oldu.

İşte Silikon Vadisi Bankasının çöküşüyle ilgili 10 gerçek:


  1. Silicon Valley Bank Cuma günü California bankacılık düzenleyicileri tarafından kapatıldı. Bu, 2008’deki küresel mali krizden bu yana en büyük bireysel bankacılık başarısızlığı.


  2. ABD’li düzenleyiciler Cuma günü Silicon Valley Bank’ı (SVB) kapattı ve mevduatlarının kontrolünü ele geçirdi; bu, küresel mali krizden bu yana en büyük bireysel bankacılık başarısızlığı anlamına geliyor.


  3. Hareket, yüksek teknolojili borç verenin hisse fiyatının, ilgili müşterilerin mevduatlarındaki artış nedeniyle düştüğü dramatik bir 48 saatin ardından geldi.


  4. Silikon Vadisi Bankası, teknoloji girişimlerine yatırım yaparak büyük bir servet kazandıktan sonra varlıklarının çoğunu ABD tahvillerine yatırdı. Enflasyon oranlarını düşürmek için geçen yıl federal rezerv faiz oranlarını yükseltmeye başladı ve bu da tahvil değerlerinin düşmesine neden oldu.


  5. Başlangıç finansmanı da Covid pandemisinden sonra kurumaya başladı ve bu da bankanın çok sayıda müşterisinin para çekmesine neden oldu. Silicon Valley Bank, taleplerini yerine getirmek için, değerleri düştüğü halde yatırımlarından bazılarını satmak zorunda kaldı.


  6. Bu haftanın başlarında yapılan bir açıklamada banka, yaklaşık 2 milyar dolar kaybettiğini söyledi.


  7. Bankanın kapanmasının ardından, yaklaşık 175 milyar dolarlık müşteri mevduatı şu anda Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) kontrolü altındadır.


  8. FDIC, artık Silicon Valley Bank’ın tüm varlıklarını elinde bulunduracak olan National Bank of Santa Clara adlı yeni bir banka yarattı.


  9. Mevduat sahiplerine güvence veren FDIC, bankanın tüm şubelerinin Pazartesi sabahı açılmasının ardından sigortalı mevduatlarına tam erişime sahip olacaklarını söyledi. Mali kuruluş ayrıca eski bankanın çeklerinin de karşılanacağını söyledi.


  10. SVB’nin ani ölümü, Silikon Vadisi girişimcilerinden oluşan lejyonları zor durumda ve öfkeli bıraktı. Washington’da politikacılar taraf tutuyor, Biden yönetimi yetkilileri düzenleyicilere “tam güven” ifade ediyor.
yorum gönder
 
Üst