Sivasspor – Beşiktaş maçını Deniz Çoban yorumladı! Penaltılar hakikat mu?

bencede

New member
3 maçlık galibiyet hasretine Altay karşısında son veren Beşiktaş , Harika Lig ‘in 27. haftasında Sivasspor ‘a konuk oldu. Siyah-Beyazlı takım güçlü deplasmandan 3-2’lik galibiyet ile ayrılarak 3 puanın sahibi oldu.

Müellifimiz Deniz Çoban tartışmalı durumları yayıncı kuruluş beIN Sports’ta ‘Trio’ programında kıymetlendirdi. İşte o yorumları…

Genel hakem değerlendirmesi

Büyük grup maçları daha fazla izlendiği için hakemin üzerinde daha fazla korku oluyor. Telaş ne kadar artarsa sportif manada berbat perfomans da artıyor. Sarper Barış Saka’nın son periyotta epey fazla maç aldığından mental olarak yorulduğunu düşünüyorum. MHK farklı atamalara devam ediyor. Bu masanın etrafında Atilla Karaoğlan’ı daima başarısız bulmamıza karşın MHK daima hem VAR tıpkı vakitte saha ortasında bakılırsav veriyor. Bu Atilla Karaoğlan sevdası içeride dengeyi bozuyor bir manada.

*Görüntüler beIN Sports’tan alınmıştır.

Welinton’un Yatabare’ye faulünde sarı kart gerçek mu?

Sarı kartı harekete mi gösterdi, yoksa Beşiktaşlı futbolcunun ısrarlı serzenişine mi gösterdi anlamadım. Bu hareket olur olmaz hakem direkt sarı kartına başvurmalıydı. Beklemesi yanılgı oldu. Maç içerisinde de hakemin yanına epeyce fazla giden oldu lakin bir şahsa de sarı kart göstermedi. 2. dakikada göstermesin tamam lakin o fırsat eline 60. 70. dakikalarda geçti.

Batshuayi’nin golü öncesinde Cofie’nin eline değdi mi?

Sonucunda gol oldu, avantaj ve gol. Olması gereken bir karar. Ben topun eline değdiğini düşünüyorum.

Kenan Karaman’ın Fajr’a hareketi faul mü?

Burada ayağı yüksek geliyor. Denetimsiz bir biçimde geliyor Kenan Karaman. Bu harekete sarı kart gerekir. Oyuncuya önemli sakatlık doğurabilecek bir hareket.

Atiba’nın sarı kart görmesi

Benim burada kızdığım nokta hakemin beden lisanı. Umut vaadeden atağı kesiyor. Sarı kart hakikat lakin hakemin geliş kısmında sorun var. Spreydilk evvel kart önceliklidir. Burada şak diye çekip çabucak göstereceksiniz sarı kartı.

Josef’in hareketinde faul verilmeli miydi?

Faul verilmeliydi bu durumda. Benim bir daha dikkatimi çeken nokta futbolcuların daima hakemin etrafında olması. 6-7 futbolcu bu pozisydaha sonrasında hakemin etrafında. Verilen kararlardan mutlu değiller. Bunu sorgulaması lazım. Hakemin de dinlenmeye, ailesi ile vakit geçirmeye muhtaçlığı var. Daima 3 günde bir seyahat falan sıkıntı işler bunlar.

Beşiktaş’ın penaltı durumu

Hakem birinci vakit içinderda ben gördüm diyor. Birinci başta kısa aralıktan geliyor diyerek bir işareti var. Başını üste kaldırarak penaltı yok diyor. Her şeydilk evvel bu hakemin görüp, değerlendirdiği bir konum. Elle oynamalarda VAR protokolünde yer alana bakılırsa birinci vakit içinderda temas gösterilecek. daha sonrası da olağan çekim olarak gösterilecek. Pekala niye elle oynamalar izlettirilirken ağır çekim daima gösteriliyor? Bu konumda da ağır çekim gösteriliyor. Bu fazlaca kıymetli bir yanlış. bu biçimde durum şu: VAR kendi kanaatini hakem üzerinde pekiştiriyor.

Konuma gelirsek, Hakan Arslan aut çizgisin süratli bir biçimde yönelmişken ayağını topa götürerek topla oynuyor. Bedeninin ivmelenmesi sağa hakikat olduğu için sol kolunun açılması doğal. Çok kısa aralıkta Hakan topa vurduktan daha sonra rakibinin ayağından top sekiyor. Bu kısa müddette de Hakan’ın elini çekecek müddeti yok. Penaltı diyene hürmet duyarım ancak ben Hakan’ın bedeninin doğal aksiyonu olduğunu düşünüyorum. Penaltı verilmemesini daha hakikat bulurum.

Rosier’in ayağa basması penaltı mı?

Ayağa basma var mı? Var. Bilerek basıyorsa ihlal, bilmeden basıyorsa ihlal değil. VAR bariz yanılgıyı arayacağı için buna karışmadı.

Sivasspor’un penaltısı gerçek mu?

Öncelikle alanda penaltı beklentisi yok. Öteki ayrıntı da top Sivassporlu futbolcunun ayağından sekiyor. Benim yorumum Beşiktaşlı futbolcunun topa ayağını uzatması doğal aksiyon kararı. Öndeki oyuncu ayağını uzatmasa top ayağına gelecek. Ayrıyeten topun ele çarpması da aşikâr belgisiz. Ben bu biçimde bir konumda VAR’ın devreye girmesini karşıt buluyorum.

Benim daima Atilla Karaoğlan ile bir dedim varmış üzere olacak lakin Sarper Barış Saka’ya VAR niye bu konumda topun Sivassporlu futbolcudan sektiğini göstermiyor. Hakem tahminen bir daha de penaltı verecek lakin sizin misyonunuz bu üslup durumları tam manasıyla hakeme izlettirmek.