Şoygu: ABD ordusu, Rusya’ya karşı nükleer silah kullanma talimi yaptı

Adanali

New member
Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe‘yle görüntü konferans tekniğiyle bir görüşme yapan Şoygu, ABD’ye ilişkin stratejik bombardıman uçaklarının Rusya hududu yakınındaki aktifliğinin kıymetli oranda arttığını tespit ettiklerini söylemiş oldu.

Son bir ay ortasında Rusya sonlarına hakikat yaklaşık 30 sorti düzenlendiğini, bunun geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla 2.5 kat fazla olduğunu kaydeden Şoygu, “ABD’nin stratejik bombardıman uçakları, Rusya’ya karşı doğu ve batı istikametlerinden tıpkı anda nükleer silah kullanma talimi yaptı. Kelam konusu talim, Küresel Thunder 21 tatbikatı sırasında 10 uçakla gerçekleştirildi. Rus hava savunma araçları, ABD uçaklarını vaktinde tespit ederek onları izlemeye aldı ve kazaların önlenmesine yönelik aksiyonları uyguladı” dedi.


‘ABD’nin aksiyonları Çin’i de tehdit ediyor’


Şoygu, ABD’ye ilişkin stratejik bombardıman uçaklarının Rusya sonu yakınındaki hareketlerinin Çin için de tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

Rus ve Çin donanmalarına ilişkin savaş gemilerinin 17-23 Ekim tarihleri içinde birinci defa Batı Pasifik’te gerçekleştirdiği ortak devriyeden övgüyle kelam eden Şoygu, “Ordularımız, karada, deniz ve havada işbirliği yapıyor. Operasyonel ve askeri hazırlık faaliyetlerinin yoğunluğu artıyor” diye ekledi.

toplantıda Rus ve Çinli bakanlar, iki ülke içinde askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik yol haritası dokümanını imzaladı.


23 Ekim’de Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus ve Çin donanmalarına ilişkin 10 savaş gemisinin 17-23 Ekim tarihleri içinde birinci defa Batı Pasifik’te ortak devriye yaptıkları belirtilmişti.

Bakanlık, ortak devriyelerin hedefini, Rusya ve Çin bayraklarının gösterilmesi, Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın sürdürülmesi, iki ülkenin deniz ekonomik faaliyetleri alanındaki tesislerinin korunması olarak açıklamıştı.
 
Üst