Su. Yakın kıyıya ulaşımın sorun yaşamasının nedenleri

Leila

Global Mod
Global Mod
Dolayısıyla mevcut durumda ülkenin su altyapısı, ülkenin ihtiyaç duyacağı büyük su talebini karşılamaya hazır değil. kıyıya yakın. Üretim zincirlerinin yer değiştirmesi sayesinde yatırımların gelmesinden en fazla fayda sağlayacak olan kuzey eyaletleri halihazırda ciddi kuraklıklarla ve düşük seviyelerle yaşıyor. Örneğin Baja California tarihsel olarak su temini sorunlarıyla yaşamıştır; Hatta Tijuana ve San Diego'nun paylaştığı körfezin kirlenmesi nedeniyle ABD ile bazı siyasi gerginlikler bile yaşandı. Coahuila, Tamaulipas ve Sonora da su kaynaklarında ciddi zayıflıklar olduğunu kaydediyor.

Nuevo León, ana mıknatıs olarak kabul ediliyor kıyıya yakın, başka bir hikayesi var. Nuevo León işletme ajansı, yeni su altyapısına yatırım yapmak için teknik ve ekonomik kapasiteye sahip ve şu anda evlere arıtılmış su sağlamak için bir plan hazırlıyor, ancak asıl soru, mevcut olacak arıtılmış su hacminin bilinmesidir. şirketler.

“Nuevo León ülkedeki en verimli su işletme organizasyonlarından birine sahip çünkü su havuzları gibi 'dolaylı sızma' yapıyor ve tedarik kaynaklarını garanti altına almak için dolaylı olarak su biriktiriyor. Ayrıca Monterrey, en fazla kilometrelik atık su dağıtım şebekesine sahip şehirlerden biridir” diye ekliyor Su Danışma Konseyi Proje Direktörü Jorge Fuentes.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı, su sıkıntısı yaşanan yerlerde yeni imtiyaz verilmeyeceğini açıklamıştı. Bu, burada yerleşmeyi planlayan yeni şirketlerin doğrudan su çıkarma sistemine güvenemeyecekleri ve bugün mali açıdan çok stresli bir yönetim sürdüren işletme organları aracılığıyla tedarike bağımlı olacakları anlamına geliyor.

Hugo Rojas, bununla karşı karşıya kaldığınızda bir çıkış yolu olduğunu söylüyor: Ulusal Su Yasası ve düzenlemeleri, imtiyazların satın alınmasına veya kiralanmasına izin veriyor. Böylece bir şirket imtiyazlı olarak başka bir şirkete yönelebilir ve onu satın alma veya kiralama konusundaki ilgisini ifade edebilir. “Dikkatli olmamız gerekecek çünkü bu imtiyaz piyasası tam olarak düzenlenmemiş. Dolayısıyla imtiyaz istifçiliği söz konusu olabilir.”

İmtiyaz sahibi şirketlere belirli bir miktarda su garanti edilir ve yetkili makam, Telemetri aracılığıyla şirketlerin hak ettikleri su miktarına uyup uymadıklarını öğrenebilir. Ancak ölçümde de eksiklikler var. Bu şekilde, izin verilen miktarın gerçekten çıkarılıp çıkarılmadığını veya bir şirketin daha fazla su kullanıp kullanmadığını bilmek için yeterli denetim sağlanamıyor. Bütçe kesintileri, diğer pek çok şeyin yanı sıra, organik yapının incelmesine neden oldu ve artık ölçümleri gerçekleştirecek, yasa dışı tedarik kaynaklarının olmadığını doğrulayacak, yeni kuyular açacak çok az denetçi var…

Aneas'ın eski genel müdürü “Conagua'nın radarı dışında fiyatları kim düzenleyecek?” diye soruyor. “Başkan artık imtiyaz verilmeyeceğini, ancak zaten verilmiş olan ve daha fazla suya ihtiyaç duyanlara ne olacağını söyledi. Kanunda bu belirtilmediği için yasak da değildir. Ve eğer yasak değilse izin verilir” diye bitiriyor.

**********

Bu hikayenin başka bir sonu olabilir mi?

Claudia Sheinbaum'un ekibi yakın zamanda su krizine karşı koymak için gereken geniş ihtiyaçlar konusunda netlik kazanmak için su uzmanlarıyla bir araya geldi. Daha azı için değil. Gelecek altı yıllık dönemde patlayabilecek bombalar arasında, suyun mevcudiyetinden etkilenen bölgelerde endüstriyel gelişmenin olası tıkanması da yer alıyor.
 
Üst