Suçlayıcının Ayrıntıları Sızdı: Güreşçiler Federasyon Şefine Karşı

Leila

Global Mod
Global Mod
Güreşçiler Delhi’deki Jantar Mantar’da protesto ediyor.


Yeni Delhi:
Cinsel taciz suçlamalarıyla ilgili olarak federasyon başkanını protesto eden ülkenin en iyi güreşçileri Cumartesi günü hükümet soruşturmasını sorguladılar ve reşit olmayan bir suçlayıcının adı da dahil olmak üzere soruşturmanın ayrıntılarının sızdırıldığını söylediler.

İşte davadaki son 10 gelişme:


  1. “Soruşturmanın ayrıntılarını kim sızdırıyor?” Başkentte halk protestoları için belirlenmiş yer olan Delhi’deki Jantar Mantar’da kamp kuran güreşçiler söyledi. Ayrıca polisi kendilerine kötü davranmakla ve protestocular için şilte ve erzak verilmesine izin vermemekle suçladılar.


  2. Daha önce, polisin kendisine karşı biri kefaletle ödenemeyecek suçlamalar da dahil olmak üzere iki cinsel taciz davası açmasından bir gün sonra, Hindistan güreş örgütünün etkili şefi Brij Bhushan Sharan Singh istifa etmeyeceğini söyledi. Singh bir basın toplantısında, “(protestocuların) talepleri sürekli değişiyor. İstifa etmek, suçlamaları kabul etmek anlamına gelir. İstifa önemli değil ama bir suçlu olarak değil, ben bir suçlu değilim” dedi.


  3. Kongre lideri Priyanka Gandhi Vadra, protestocu güreşçileri ziyaret ederek gösteriye desteklerini ifade etti ve Başbakan Narendra Modi’yi hedef aldı.


  4. Cuma günü Delhi Polisi, kadın güreşçiler tarafından Hindistan Güreş Federasyonu başkanına yöneltilen cinsel taciz iddialarıyla bağlantılı olarak iki İlk Bilgi Raporu (FIR) kaydetti.


  5. Reşit olmayan biri tarafından ileri sürülen iddiaları içeren ilk FIR, Çocukların Cinsel Suçlardan Korunması (POCSO) Yasası kapsamında kaydedildi, yani Bay Singh tutuklanırsa kefaletle serbest bırakılamaz.


  6. FIR’ler, Delhi Polisi adına ortaya çıkan Başsavcı Tushar Mehta’nın Yüksek Mahkeme’ye Cuma günü bir davanın kaydedileceğini söylemesinden saatler sonra dosyalandı.


  7. Güreşçiler adına çıkan Kıdemli Avukat Kapil Sibal, cinsel saldırı kurbanı olduğu iddia edilen küçük bir kızın güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getiren, mühürlü bir kapakta yeminli beyanda bulundu.


  8. Mahkeme kararında, “Kayıtlara konulan içeriği göz önünde bulundurarak, Delhi Polis Komiseri’ne tehdit algısını değerlendirmesi ve olaya karışan reşit olmayan kıza yeterli güvenliği sağlaması talimatını veriyoruz.”


  9. Üst mahkeme, polisin Bay Singh’e yönelik cinsel taciz iddialarına rağmen dava açmadığını iddia eden yedi kadın güreşçinin yaptığı itirazı değerlendiriyor.


  10. Pazar gününden bu yana Delhi’deki Jantar Mantar’da Bay Singh’e karşı harekete geçilmesi talebiyle oturma eylemi yapan ülkenin en iyi güreşçileri, “zafere doğru ilk adımı” memnuniyetle karşıladılar ancak ajitasyonlarına devam edeceklerini söylediler. BJP Milletvekili’nin tüm görevlerden uzaklaştırılmasını talep ettiler.
yorum gönder
 
Üst