Tahir Karapınar’dan Arda Güler açıklaması!

bencede

New member
Fenerbahçe Futbol Akademisi Genel Koordinatörü Tahir Karapınar, Kasım 2021’de FBTV’de yaptığı açıklamaların akabinde, “Akademiden Geleceğe” programında FBTV’nin konuğu oldu ve Futbol Akdemisi ile ilgili gelişmeler hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Futbol Akademisinden çıkan oyuncuların A kadroda oynamasının tesadüf olmadığını söz eden Karapınar, idarenin de altyapıya fazlaca ehemmiyet verdiğini belirtti.

Akademide psikolog bulundurduklarını, atletlerin eğitimine fazlaca değer verdiklerine vurgu yapan Tahir Karapınar, Arda Güler içinse özel parantez açtı.

Futbol Akademide Fenerbahçe’ye ilişkin bir oyun sistemi geliştirmeye çalıştıklarını lisana getiren Karapınar, “Altyapıda scouting yapılmıyor diye yanlış bir algı var. Taraftarımız rahat olsun. Biz bütün Türkiye’yi, hatta Avrupa’yı da tarıyoruz. Yeterli oyuncular buluyoruz. İstediğimiz oyuncuları da buraya getiriyoruz. Öbür kulübe kiralık oyuncu verirken de gideceği kulübün evvel vereceği paraya değil, oyuncumuza sunduğu plana bakıyoruz.” tabirlerini kullandı.

İdaremiz altyapıya epey değer veriyor

Öncelikle Futbol Akdemimizdeki çalışmaları anlatan Genel Koordinatörümüz Tahir Karapınar, “Altyapımıza büyük yatırımlar yapılmış. Biz de emek veriyoruz ve karşılığını alıyoruz diye düşünüyorum. İdaremiz altyapıya hayli değer veriyor. A grup hocaları daima altyapıyı gözlemliyorlar ve benimle bağlantı kuruyorlar. Benden gerekli ayrıntıları alıyorlar ve oyuncularımıza baht da veriyorlar. Benim oyuncularımı A kadroda idmanlara davet ediyorlar. Birfazlaca oyuncumuz bu sene A kadro idmanına gitti. Bu oyuncuların hepsi oynayacak değil ama oranın havasını almaları, oradaki profesyonelliği görmeleri, büyük futbolcuları görmeleri; onların geleceği için hayli değerli. Bunları bize sağladıkları için onlara hayli teşekkür ediyoruz.” dedi.

Fenerbahçe’ye ilişkin bir oyun sistemi oluşturmak istiyoruz

Akademimizin oyun sistemi ile ilgili konuşan Tahir Karapınar, “U19, U17, U16’da kapsamlı ve ayrıntılı planlarımız var. Bizim için oyuncularımızın gelişmesi kıymetli lakin Fenerbahçe’ye ilişkin bir oyun sistemi oluşturmak istiyoruz. Önde basan, pas yapan, set oyununu oynayabilen bir oyun sistemi geliştirmeye çalışıyoruz. Oyuncularımız ileride zorluk çekmesin ve epeyce çabuk adapte olsun diye. Bu oyun sisteminde de düzgün gidiyoruz. Çok oyuncumuz A kadroya gidiyor. U19 ekibimizin takımı eksiliyor ancak ekibimiz tepeden kopmuyor. Gayemiz dönem sonunda ligi en uygun biçimde bitirebilmek. Şampiyon olursak memnun oluruz. Sonuç değerli değil ancak alışılmış ki oyuncular için moral kıymetli. Kazanma alışkanlığı, kendine inanç kıymetli. Sonuçlara da doğal ki bakıyoruz.” sözlerini kullandı.

Herbiçimde bu Fenerbahçe tarihinde birincidir. 12 oyuncumuz A ekip kampına katıldı. Oyuncularımızın A grupta mühlet almaları en büyük maksadımız

Futbol Akademiden A Gruba giden oyuncularla ilgili değerlendirmede bulunan Tahir Karapınar, “Sezon içinde 12 oyuncumuz A kadroyla idmana çıktı. Herbiçimde bu Fenerbahçe tarihinde birincidir. Bize bu itimadı duydukları için İsmail Kartal hocamıza epey teşekkür ediyoruz. Oyuncuların gelişimi için A ekiple antrenman yapmak, kamp yapmak epey kıymetli. Akademi olarak dönem başı Topuk Yaylası’nda A gruptan farklı kamp yaptık. İdaremiz bunlara değer veriyor ve bizi destekliyorlar. Bu sene birinci kere U19’da Zagreb Turnuvası’na katıldık. Arda orada turnuvanın oyuncusu seçildi. Oyuncuların gelişmesi için bunlar büyük deneyimler. Yalnızca Arda’nın çıkması, oynaması yahut Melih’in, Osman Ertuğrul’un oynaması tesadüf değil. Burada emek veriliyor. Bunların hiç biri tesadüf değil; bir sistemin bir müddetcin sonuçları. Kulüp ve İdaremiz dayanak veriyor. Taraftarlarımız da hayli takviye oluyor. U19 ve öbür maçlarımızı seyrediyorlar. Bu bizi fazlaca memnun ediyor. Akademiden oyuncuların çıkması, A grupta müddet almaları en büyük amacımız.” açıklamasında bulundu.

Yalnızca futbolcu olarak bu çocukları hayata kazandıramayız. Kültürel manada gelişmelerini sağlamalı, insani bedelleri aşılamalı, Fenerbahçe aidiyeti olan sportmenler olarak onları geliştirmemiz gerekiyor.

Futbol akademideki çocuklara verilen eğitime vurgu yapan Karapınar, “Benim için bu epey kıymetli. Eğitime fazlaca değer veriyorum. Grubum de eğitime epey değer veriyor. Kendimi düşündüğümde kimi eksiklikleri gördüğüm için; Harika Lig ’de, alt liglerde oynadım. Futbol oynarken bir akademi bitirdim. Bunun artık epey yararını görüyorum. Çok onur duyuyorum. Manisaspor Akademisi mezunuyum. 10 yıl Harika Lig’de oynadım, burayı bitirdim. Bir bakış açım, kültürüm var. Oyuncuların da bu biçimde olmasını istiyorum. Yalnızca futbolcu olarak onları hayata kazandıramayız. Kültürel olarak, insani pahalar manasında, Fenerbahçe aidiyeti çerçevesinde onları geliştirmemiz gerekiyor. Transferlerde de bunlara bakıyoruz. Okul eğitimlerine bakıyoruz. Karnelerine bakılıyor. Gelişimlerine büyük kıymet veriyoruz.

Ayrıyeten psikoloğumuz, His hocamız var. Psikoloğumuz beraberinde Yüksek Lisans yapmış, Amerika’da eğitim görmüş bir psikolog. Altyapı biraz da sevgi işidir. Bu insanların epey fedakârca çalışmaları var. Doktora yapmış bir psikolog bizim altyapımızda çalışıyor, yardımcısı var. Oyunculara her vakit katkıda bulunuyorlar, hem grup olarak hem ferdi olarak. Muhammed Gümüşkaya’da bunu yaşadık. Bu fazlaca hoş bir örnek. Boluspor’a kiralık verdik. Gelişmesi için oynadığında makul bir para kelamı verdik. Muhammed birinci devre hiç oynamadı. İkinci devre inanılmaz bir gelişim kaydetti. Bunda altyapıda yapılan mental çalışmaların hayli büyük değeri var. Muhammed’in hayata bakış açısı değişti, görüşü değişti. Buraya geldiğinde Muhammed A kadroda oynarken, Avrupa Kupaları’nda gol attı. Sonraki gün His hocadan randevu alıp altyapıya geldi. Onunla ve benimle görüştü. Futbolcular için mental olarak güzel şeyler düşünmek hayli değerli. Gelişimlerinde hayli büyük katkısı var. A gruba verdiğimiz oyuncularda da bunu bakılırsaceksiniz. A ekipte oynayan oyuncularımıza mikrofon uzatıldığında, kendilerine olan inancı taraftarlarımız görüyordur. hiç bir vakit korkmazlar, karakterlerini ortaya koyarlar. Maçta makus de oynayabilirler lakin her şeylerini alana koyarlar. Bu da idaremizin aldığı hayli gerçek bir karar. (Giresunspor’a kiralanması) Muhammed’in transferi hepimizin onayı alınarak yapıldı. Orada oynayacağı için seneye buraya gelişerek gelmesi düşünüldü. Çok gerçek karar. Muhammed de bu şuurla gitti. Giresun’da epey düzgün oynuyor. İnşallah muvaffakiyetleri devam eder.” dedi.

A kadroya giden genç oyuncuların gelişimiyle ilgili konuşan Genel Koordinatörümüz Karapınar, “Gelişimleri için bu gerekli. Yabancılık çekmesinler. Oradaki profesyonel oyuncuları görüyorlar. Onlardan epey farklı olmadıklarını anlıyorlar. Onlarla konuşuyorlar. Fenerbahçe fazlaca büyük bir topluluk. Burada olmak, oynamak hatta A grupta oynamak, oyuncularla oynamak hatta yan yana durmak bile büyük bir olay. Onların bunlara alışması gerekiyor. İleride yeterli performansa sahip olmaları ve liglerde oynamaları, gelişimlerini sağlayabilmeleri için bunları yaşamaları gerekiyordu. Bunları yaşıyorlar ve epeyce memnunuz.” diye konuştu.

Arda kendini burada geliştirdi. Artık yalnızca 10 numara konumunda değil, biroldukca konumda oynayabiliyor. Örnek bir futbolcu olarak Fenerbahçe’ye ve ülkemize yararlı olacak.

Arda Güler içinse Tahir Karapınar, “Bunu geçtiğimiz Kasım ayında FBTV’de verdiğim röportajda da lisana getirmiştim. Arda epey yetenekli bir oyuncu. 14 yaşında Fenerbahçe’ye geldi. Ülkemizin en esaslı kulüplerinden biri olan Gençlerbirliği’nde yetişti. 14 yaşında Türkiye karmalarında oynuyor, büyük gruplar tarafınca takip ediliyordu. Bütün kadrolar tarafınca isteniyordu. Arda’nın Fenerbahçe’ye gelişi şöyleki oluyor; Arda ve ailesi inanılmaz Fenerbahçeli. Arda, Alex hayranı. Gençlerbirliği Kulübü kaç kez Arda’nın gitmemesi, transfer olmaması için konutlarına gidiyor.

Lakin Kulübümüz, herkes Arda’yı isterken ortaya bir duruş koyuyor, Liderimiz devreye giriyor, Fenerbahçe’nin büyüklüğü devreye giriyor ve transfer gerçekleşiyor. Arda, kenarda köşede bulunmuş bir oyuncu değil, bütün Türkiye’nin tanıdığı bir oyuncu, potansiyeli bu biçimdedan muhakkak. 2 sene evvel ben buraya geldiğimde Arda, U15’e gelmişti, U16 ekibinde oynuyordu. 15 yaşındaydı. Çok yetenekliydi. 10 numara durumunda oynamayı seviyordu. Genç ulusal kadrolara seçilemiyordu. U15 ulusal kadroya gitmiyordu. O periyot oradaki hocaların da söylemiş olduği, ‘Arda koşmuyor, çaba etmiyor.’ idi. Arda epeyce karakterli, düzgün ve gayeleri olan bir sportmen, kendini geliştirdi ve daima de geliştiriyor. İki yıldır yaptığımız plan, program ve tahliller çerçevesinde Arda ile konuşarak, daha fazlaca top kapması gerektiğini, daha epeyce koşması gerektiğini anlatarak çalışıyoruz. Akademimizde atletler için mental açıdan da, tahlil olarak da birebir tahliller yapılıyor. Bütün oyuncuların tahlilleri birebir yapılıyor. Bunları hayli gururla söylüyorum. Hocalarımız fazlaca emek sarf ediyor.

Tüm bunların çerçevesinde Arda’nın oyun tarzını değiştirdik. Artık yalnızca 10 numara oynamıyor, 6 oynuyor, 8 oynuyor. Gerektiğinde kanat oynuyor. Bir oyuncunun bu kadar farklı konumlarda oynamasının ona fazlaca büyük katkıları var. Arda kendine inanç açısından da inanılmaz bir oyuncu olduğu için kendini geliştirdi. Arda kendini epey güzel hazırlıyor. Akşam da konuştuk. Gol attırdı, fazlaca uygun oynadı. Mağlup olduk fakat Arda’nın gelişmesi bizim için değerliydi. Bir gol kaçırdı, biliyorsunuz. Orada yaptığı konumlarda, sabaha kadar uyuyamadı Arda. ‘O golü nasıl kaçırdım’ diye, konuştuk bununla ilgili kendisiyle. Şu an Arda’nın tek odağı o golü nasıl kaçırdığı… Arda artık onun tahlilini yapar. Ferdî tahlile gitmiştir, onunla kendini geliştirmeye çalışır. Amaçları olan bir oyuncu. İnşallah Fenerbahçe’ye epey büyük katkıları olacak. Çok örnek bir futbolcu olacak, ülkemiz açısından da hayli kıymetli ve büyük bir oyuncu olacak. Arda’ya yalnızca futbolcu olarak bakmıyorum. İnsan olarak da öbür atletlere örnek olarak da büyük bir mesleği olacak diye düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

Oyuncunun eğitimli olması hayli kıymetli. Bir oyuncumun buradan çıktığında, bir yere verdiğimizde; oynamamasını, eğitiminin, okulunun olmamasını, bir boşluğa düşmesini istemiyorum. Türk futbolunda bunların yaşanmış örnekleri var.

Tahir Karapınar kelamlarına şu biçimde devam etti: “Dereağzı Tesislerimizdeki yeni akademi binamız bizim için epey kıymetli. Oyuncuların konfor alanı oldu. Akademimizde şu anda bir bayan öğretmenimiz var, Akademi sorumlusu. Orada kalan oyuncularımıza ve başka oyuncularımıza dersler veriyorlar. Edebiyat dersi, diksiyon dersi. Ayrıyeten aile bağlarından sorumlu arkadaşımız onlara görgü dersleri veriyor. Bunlar bizim için değerli olan şeyler. Bunlara değer veriyoruz.

Futbolcu kesinlikle olur. Değerli olan 360 derece birey olması. Bu mevzuda da artık müfredatı değiştirdik. 14 yaşından itibaren kuvvet çalışmaları oluyor. Atletik performans hocalarımız birebir ilgileniyor. örneğin U19 kadromuzda iki tane stoperimiz var. Temas oyununda rakibe hayli az temas ettiklerini görüyorduk. 3 aydır bu oyunculara judo dersleri aldırıyoruz. Tahlil ettiğimizde temas sayıları artıyor. Bunlar bizim için değerli. Oyuncuların gelişimi için her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Her şeyi öğrenmeye çalışıyoruz ve kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bütün akademi hocaları ve orada çalışanlar, bir oyuncunun üstte oynaması, liglerde oynaması bizim için epeyce kıymetli. Vicdani sorumluluklarımız var. Eğitimli olması epey değerli. Bir oyuncumun buradan çıktığında, bir yere verdiğimizde oynamamasını, eğitiminin, okulunun olmamasını, bir boşluğa düşmesini istemiyorum. Türk futbolunda bunların yaşanmış örnekleri var. Ben bu biçimde oyuncularla karşılaşmak ve vicdan azabı duymak istemiyorum. Onun için akademi fedakârlıktır, özveridir, çalışmaktır. Ben ve grubum bu hususta epeyce çalışıyoruz. Düzgün şeyler olacağını düşünüyoruz. Arda üzere oyuncular kolay yetişmiyor lakin ona yakın, onun üzere ileride olabilecek bir hayli oyuncumuz var altyapıda. Bunlarla birebir ilgileniliyor. Taraftarlarımız sabırlı olsun, altyapı oyuncularını desteklesinler. Berbat de oynayabilirler, makus de başlayabilirler. Bizim altyapı oyuncularımız kıymetli. Onlara kıymet versinler, alkışlasınlar. nazarancekler ki Fenerbahçe altyapıdan oyuncu yetiştirecek.”

‘Altyapıda scouting yapılmıyor’ diye yanlış bir algı var. Taraftarımız rahat olsun. Biz bütün Türkiye’yi, hatta Avrupa’yı da tarıyoruz. Güzel oyuncular buluyoruz. İstediğimiz oyuncuları da buraya getiriyoruz

Oyuncu izleme ve transfer süreçleriyle ilgili de izledikleri yolu anlatan Karapınar, “Bu bizim için epey değerli. Daha evvel buralarda sorunlar hayatışız. Kulüp buradan oyuncuyu kiralık verirken, öncelikli olarak gideceği kulübün vereceği paraya bakmıyoruz. Oyuncuya sunulan plana, sisteme bakıyoruz. Ona verebileceklerine bakıyoruz. Uygun kulüplere vermeye çalışıyoruz. Bu sene birkaç oyuncumuzu bu anlayışla verdik. Bunun en son örneği Fatih Yiğit Şanlıtürk. Kendisini Ümraniye’ye verdik. Bizim akademimiz daha evvel, ben buraya geldiğimde biz devamlı bedelsiz oyuncu veriyorduk. Artık bunu büsbütün bitiriyoruz. Biz burada bir oyuncuya emek veriyorsak onun bir bedeli var. Fatih’te bunu büyük ölçüde başardık diye düşünüyorum. Bir bedel ödüyorlar. Zira o oyunculara sahip çıkmaları ve kıymet vermeleri için. Fatih’i 3 yıllık bir planla verdik. Her sene geri alma hususumuz var. O kulüp de kazansın fakat Fatih de düzgün bir oyuncu olarak buraya dönebilsin. Bunu Muhammed’de başardığımız için artık transferlerimiz bu biçimde gidiyor. Kiralık verdiğimiz oyuncuları devamlı takip ediyoruz. Devamlı konuşuyoruz. Ortalarda altyapıya geliyorlar. A grupta oynayan müddet alan oyuncularımız, altyapıya kazandıkları primlerden makul bir ölçü bağışlıyorlar. Bunları muhakkak özgür iradeleri ile yapıyorlar. Tesiste kalan çocuklara dışarıda yemekler veriyorlar. Oyuncu yetiştirmek natürel ki en büyük maksadımız lakin yanlışsız beşerler yetiştirebilmek onlara bu fikirleri düşündürmek bizim için fazlaca daha değerli. Taraftarlarımız şöyleki düşünsün ve hayli rahat olsun. Bütün Türkiye taranıyor. Bağlantı çağındayız. Nerede oyuncu var, hepsini biliyoruz. Yeterli oyunculara gidiyor ve izliyoruz. Artık transfer edeceğimiz oyuncularla ilgili şu biçimde bir model geliştirdik. Oyuncuları buraya getiriyoruz, bir hafta bizim tesislerimizde kalıyorlar. Karakter tahlilleri, performansları… Oynadıkları grupta sivrilebiliyorlar lakin burası farklı bir düzey. Burada da beğenirsek, karakterini, yaşantısını, her şeyini denetim ediyoruz. Transferlerimizi o denli yapıyoruz.

Altyapıda scouting yapılmıyor diye yanlış bir algı var. Kahramanmaraş’tan gelen bir transferim var. Dönem başından beri burada. Ulusal oyuncu oldu. Şu anda Adana’dan aldığımız bir oyuncu var. Bursa’dan aldığımız oyuncu var. Biz bu biçimde epeyce transfer yapalım diye transfer yapmıyoruz artık. Biz 60 tane transfer yapmayacağız. Makul oyuncular fazlaca güzel Fenerbahçe düzeyinde olacağı vakit, olduklarını düşündüğümüz vakit o oyuncuları almak istiyoruz yahut Fenerbahçe’de olmasa bile ileride Türk futboluna faydalı olsun, liglerde oynasın, bizi güzel temsil etsin, o tıp oyuncular almaya çalışıyoruz. Onun dışında öteki transferlerimiz de şöyleki; Buyruk Ortakaya diye bir transferimiz var. O konuşulmuyor. Buyruk Ortakaya da Gençlerbirliği’nin fazlaca özel oyuncusuydu. Biz fazlaca ısrar ettik. Takasla aldık. Sol stoper. Ondan da epeyce umutluyuz. Eğitimini veriyoruz. Şu andan hazırlanıyor. A ekiple da kimi vakit egzersizlere çıkıyor. Bu transferlerimiz de var. Taraftarımız rahat olsun. Biz bütün Türkiye’yi, hatta Avrupa’yı da tarıyoruz. Beşerler her şeyi başarabilir. Kâfi ki içlerinde olsun. Çalışma isteği olsun. Fenerbahçe’ye faydalı olma isteği olsun. Vicdanı olsun.” diyerek kelamlarını tamamladı.