Topraksız tarım, gıdaya alternatif

Leila

Global Mod
Global Mod
Bu senaryo, birçok önemli ekosistemi, özellikle de atmosferimizde zaten değişmiş olan karbondioksit dengesini korumanın anahtarı olan ekosistemleri tamamen yok olma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Bu artan talebi karşılamak için uygun bir seçenek, kaynakların yoğun şekilde kullanılmasına ve ekosistemler üzerinde yıkıcı bir etkiye yol açan tarım arazilerinin yoğunlaştırılması ve genişletilmesidir. Diğer bir seçenek ise hidroponik çiftliklerin %90'a kadar daha az su kullanması nedeniyle hidroponik tarımın dünyayı verimli ve sürdürülebilir bir şekilde beslemek için umut verici bir alternatif olarak ortaya çıktığı tarımda sürdürülebilir çözümlere sahip olmaktır.

Yenilikçi hidrofonik tarım, kontrollü ortamlarda verimlilik, sürdürülebilirlik ve üstün verim sunar. Yeniliğin bu ileri noktasında, başlatmakMahsullerin metabolik sistemini hackleyerek verim ve kaliteyi artırmaya öncülük eden Arjantinli biyomühendis Guadalupe Murga tarafından kuruldu.

Öncü teknolojisi hidrofonik tarımın sınırlarını yeniden tanımladı. Odak noktası, mahsullerin metabolik sistemini değiştirmek ve geliştirmek, maksimum büyüme ve beslenme potansiyellerini açığa çıkarmaktır. Yenilikçi bilimsel yöntemler sayesinde, hidrofonik mahsullerin verimini önemli ölçüde artırmayı, aynı zamanda da kalitelerini ve hastalıklara karşı dirençlerini artırmayı başardı.

Üretimi artırmanın ötesinde, su, tarım ilacı ve gübre kullanımını azaltarak tarımsal sürdürülebilirliğe katkıda bulunuyor ve tüm toplulukları daha verimli ve sürdürülebilir şekilde besleme potansiyeliyle daha karlı ve erişilebilir tarımsal üretimin kapısını aralıyor.

Ancak her şeyde olduğu gibi burada da bazı zorluklar her zaman vardır. Yeni başlayan küçük çiftçiler için hidrofonik tarıma geçmek, alan kiralama, ipotek ödemeleri, hidrofonik yapıları barındıracak bir bina veya alanın yenilenmesi, malzemelerin başlangıç maliyetleri (LED ışıklar, sulama ve besleme sistemleri, bitki rafları gibi) gibi yüksek maliyetler getirebilir. , tohumlar, kontrollü çevre teknolojisi vb.) ve çiftliğin çalışır durumda kalması için gereken işçilik ve elektrik maliyetleri.

Bununla birlikte, hidroponik çiftlikler, yeterince kullanılmayan binaları topluma hizmet eden ve istihdam yaratan tarım alanlarına dönüştürme potansiyeline sahiptir. Ayrıca iklim değişikliği ve gıda güvenliği başta olmak üzere küresel zorluklar karşısında tarımda inovasyon hayati önem taşıyor. Bunun kanıtı, Murga'nın teknoloji ve bilimin nasıl bir araya gelerek tüm endüstrileri dönüştürebileceğini ve acil zorlukların üstesinden gelebileceğini gösteren çalışmasıdır.

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (AM), hidroponikte etkili bir şekilde uygulanıyor ve optimum bitki büyüme koşulları, verim tahminleri ve hastalık tespiti hakkında bilgi sağlıyor. Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, hidroponik sistemleri uzaktan izleyebilir ve kontrol edebilir, bitki ihtiyaçlarına göre besin dağıtımını ayarlayabilir ve tam otomatik hidroponik sistemler, ekim ve transplantasyondan hasada kadar çeşitli görevleri gerçekleştirebilir, çevresel parametreleri ve besin dengesini otomatik olarak kontrol edip ayarlayabilir.
 
Üst