‘Türkiye, ABD’nin ayrımcılığına alışık’

Adanali

New member
Rusya Bilimler Akademisi Primakov Dünya İktisadı ve Memleketler arası Bağlar Enstitüsü’nün kıdemli araştırma bakılırsavlisi İrina Svistunova, Türkiye’nin ABD’nin bu tavrına alışık olduğunu belirterek iki ülke içindeki karşılıklı anlayışın giderek azalacağı iddiasında bulundu.


Sputnik’e konuşan Svistunova, ABD’nin Türkiye siyasetinde yeni bir şeyin olmadığını kaydederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye, ABD’nin ayrımcı yaklaşımlarına alışık. Benzeri durumun Soğuk Savaş senelerında da yaşandığını hatırlayabiliriz. 1974’te Kıbrıs Harekatı niçiniyle ABD, NATO müttefiki Türkiye’ye silah ambargosu uygulamıştı. Artık de Ankara’nın memleketler arası arenada, Amerikalıların istemediği biçimde hareket etme eforlarının tıpkı reaksiyona yol açtığını görüyoruz. ABD, Türkiye’nin dış siyasette bağımsızlık istikametinde ilerlemesinden, Rusya ile yakınlaşmasından ve bu iki ülkenin askeri ve bölgesel işbirliğinden rahatsız. Bence, ABD’nin Türkiye’ye yönelik ayrımcılığının temel sebebi bu. olağan olarak bir müttefikin başkasına karşı yaptırım uygulaması garip görünüyor. Hakikaten de müttefik olup olmadıkları ve niye birbirilerini duyamadıkları istikametinde soru işaretleri oluşuyor. ABD’nin sert yaklaşımlarının, Türkiye ile karşılıklı anlayışın artmasına yol açacağı beklenemez.”

Bu bağlamda Rusya-Türkiye münasebetlerine dikkat çeken Svistunova, “ABD-Türkiye alakalarıyla kıyasladığımızda Rusya-Türkiye bağlantılarında büsbütün farklı bir tablo görüyoruz. Moskova ve Ankara tıpkı askeri örgüt üyesi değiller, buna karşın sıkıntı konularda dahi ortalarında diyalog yürütebiliyorlar, çıkarları onları birbirinden ayırsa da karşılıklı olarak çıkarlarına hürmet göstermeyi biliyorlar” sözlerini kullandı.
 
Üst