Ukrayna savaşı canlı güncellemeleri: Rus işgali altındaki Melitopol’da Ukrayna direnişi

Leila

Global Mod
Global Mod
Ukrayna Savaşı 84. gününe girdi. Ülke içindeki çatışmalar sürerken, binlerce NATO askeri şu anda Avrupa’nın Rusya ile olan sınırlarına yerleştirildi.

Moskova Çarşamba günü onları bir ceza kolonisine gönderdiğini iddia ettikten sonra, belirsiz bir kaderle karşı karşıya kaldıktan sonra Mariupol’un son savunmasını yapan teslim oldular.

Bu arada Finlandiya ve İsveç, NATO’ya katılmak için tarihi çabalarını sürdürüyorlar, ancak Türkiye’nin onların savunma ittifakına katılmalarını engelleyip engellemeyeceğine dair sorular devam ediyor.

Aşağıdaki canlı güncellemelerimizi takip edin.

07:58

Bölgesel yetkililer

bir gecede daha fazla Ukrayna direnişi eylemi gerçekleştirdiklerini söylüyorlar

Ukrayna’nın Melitopol bölgesindeki yetkililer, Çarşamba günü Rus birliklerine karşı daha fazla direniş eylemi bildirdiler.

Askeri yönetim, bir Rus komuta karakolunun yakınında bir el bombasının patladığını ve ardından karşılıklı ateş edildiğini söyledi. Herhangi bir can kaybı bildirilmedi.

Yönetim Telegram’da yaptığı açıklamada, asker ve mühimmat taşıyan bir Rus zırhlı treninin de Çarşamba günü Melitopol’da devrilmesine ve mühimmatın patlamasına neden olduğunu söyledi.

Direniş savaşçılarının “yardımıyla”, Rus ordusu rayları korumadığı ve trenlerini aşırı yüklediği için tren raydan çıktı.

Salı günü, yönetim Ukraynalı direniş savaşçılarının Melitopol’de birkaç yüksek rütbeli Rus subayı öldürdüğünü iddia etti, ancak bu Euronews tarafından bağımsız olarak doğrulanamadı.

Rus kuvvetleri, savaşın ilk günlerinden beri güneydeki Melitopol şehrini işgal ediyor.

(AP)

07:47

Bu Joshua Askew bugün için Euronews canlı blogunu başlatıyor.