Ukraynalı yüzücü, babası Ruslarla savaşırken Dünya Şampiyonu madalyasını kazandı

Leila

Global Mod
Global Mod
Elit yüzücü Mykhailo Romanchuk, babasının onu dünya yüzme şampiyonasında Ukrayna adına madalya kazandığını görüp göremediğini bilmiyor.

Romanchuk’un babası Ukrayna’nın doğusunda savaşıyor, burada direniş cepleri Rusya’nın işgalini başlatmasından neredeyse dört ay sonra bölgenin tam askeri kontrolünü hâlâ reddediyor.

Romanchuk Salı günü Budapeşte’de erkekler serbest stil 800 metre yarışında bronz madalya aldıktan sonra, “O bir sıcak noktada ve zor bir zaman,” dedi.

Romanchuk, babasının konumunun arama yoluyla izlenebileceği korkusuyla babasıyla konuşmaya cesaret edemez.

Romanchuk, “Ruslar her şeyi arayabileceği için ağa katılmaları mümkün değil” dedi. “Ama her sabah bana iyi olduğuna dair bir mesaj gönderiyor.”

Hâlâ erkekler 1500, ardından 10K ve 5K yarışlarını dünya çapında açık suda yarışmak isteyen 25 yaşındaki Romanchuk, Budapeşte’ye neredeyse hiç ulaşamadı.

24 Şubat’ta Rusya’nın ülkesini işgal etmesinden sonra 10 gün boyunca karısı ve ailesiyle en iyi eylem planı üzerinde ıstırap çeken Romanchuk, “Aklım evimi savunmak için savaşa gitmekti” dedi.

“Silahla hiçbir şey yapamayacağıma karar verdik. Geçen yıl Tokyo Olimpiyatları’nda 800’de bronz ve 1500’de gümüş madalya kazanan Romanchuk, “Benim için antrenmana devam etmek, yaptığım her şeyi en iyi şekilde yapmak daha iyi” dedi. Ukrayna’daki durum hakkında.”

Eğitim tesisleri savaş tarafından yok edildiğinden, Romanchuk, 800’de Amerikalı Bobby Finke’nin arkasında ikinci olan Alman yüzücü Florian Wellbrock tarafından Almanya’ya antrenman yapmak için davet edildi.

Romanchuk ve Wellbrock, Salı günkü yarış için sıralama turlarını 1-2 bitirdikten sonra kucaklaştılar. Ancak Finke’nin güçlü bitişi finalde tekrarı engelledi. Romanchuk, Finke’nin 0.69 saniye gerisinde tamamladı. İlk üç ülke rekoru kırdı.

Romanchuk, üçüncü olduğu için hem “gururlu hem de hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Madalyasının “Ukraynalıların sonuna kadar savaşacağını kanıtladığını, durum ne olursa olsun” dedi.

LR Florian Wellbrock Almanya, Bobby Finke ABD, Mykhailo Romanchuk Ukrayna dünya yüzme şampiyonasında Budapeşte 21 Haziran 2022

Rus sporcular dünya yüzme şampiyonalarından men edildi

Rusya ve müttefiki Belarus’tan yüzücüler şampiyonadan çıkarıldı. Romanchuk, onlar olmasaydı nasıl tepki vereceğini bilmediğini söyledi.

Olimpiyat sırtüstü şampiyonu Evgeny Rylov’un Moskova’da savaş yanlısı bir mitingde görünmesine atıfta bulunan Romanchuk, “Tepkim agresif olabilir, bilmiyorum” dedi. Rylov için “İçimde gidip onu öldürmeye hazırdım” dedi. “Ama önce iyi bir arkadaştı. Önceki. Ama her şey değişti.”

Romanchuk, Rusya’nın ülkesinde neden olduğu yıkımdan, insanların öldürüldüğünden, hayatların paramparça olduğundan bahsetti.

Yüzmeye odaklanmasını zorlaştırıyor.

“Özellikle başlangıçta gruba katılmak için Almanya’ya taşındığımda. Zordu çünkü zihinsel olarak savaştasın ve sadece üç ya da dört saat uyuyorsun çünkü sürekli haberleri okuyorsun, ”dedi Romanchuk. “Başlangıçta çok zordu ama sonra anlıyorsun ki yapabileceğin tek şey yüzmek, antrenman yapmak, ülkeni temsil etmek.”

Yeni basılmış madalya sahibi için gurur duyma zamanı.

“Ukrayna’daki tüm insanlarla gurur duyuyorum. Tüm söyleyebileceğim bu. Halkla, hükümetle, cumhurbaşkanıyla gurur duyuyorum. Onlarla gurur duyuyorum” diyen Romanchuk, “Ukraynalı olduğum için gerçekten mutluyum.”