WSJ: Rus füzeleri Amerikan uçak gemilerini savunmasız hale getirdi

Adanali

New member
ABD’li askeri uzman Hendrix, Wall Street Journal gazetesi için kaleme aldığı makalede ABD’nin uçak gemilerinin güvenlik zaafı olduğunu ve kelam konusu açığın onları Rus ve Çin füzelerine karşı savunmasız hale getirdiğini belirtti.

Amerikan savaş gemilerinin çağdaş yeteneklerinin kıyıdaki maksatlara saldırma imkanı sağlamadığına dikkat çeken Hendrix, ABD’nin Çin ve Rusya ile rekabet edebilmesi için akın menzilini artırması gerektiğini tabir etti.

“Şimdi hem Çin tıpkı vakitte Rusya, uçak gemi kümelerini gaye bölgelere yaklaşma mümkünlüğünü kıymetli ölçüde zorlaştıran ve tahminen de büsbütün dışlayan tesirli savaş araçları elde etti” diyen Hendrix, gemi kümelerinin kıyıya 1.800 kilometreden daha kısa uzaklığa yaklaşamadığını ve bu, kıyıları gemilerde kullanılan F/A-18 avcı ve bombardıman uçakları için erişilemez hale getirdiğini vurguladı.

ABD’li uzman, yakın gelecekte uçak gemilerinin güvertelerinde beşerli yahut insansız uzun menzilli uçakların görülmemesi halinde hücum kümelerinin Rusya ve Çin’i engelleme sürecini değerli ölçüde etkileyemeyeceğinin altını çizdi.

Daha evvel ABD savunmasının ve ulusal güvenliğinin geleceğiyle ilgili tahlillere yer verilen internet sitesi Defense One, Rus ordusunun onlarca yıldır en güzel formunda olduğunu, Moskova ile Pekin içindeki stratejik uyumun derinleşmesinin ise Washington’un avantajını baltaladığını söz etmişti.
 
Üst