Yapay zeka ile etkileşime yönelik güvenlik ipuçları

Leila

Global Mod
Global Mod
Örneğin, Mexico City'nin mevcut Hükümet Başkanı Martí Batres'in, CDMX'i yönetme adayı Omar García Harfuch'un adaylığını etkilemek için emirler veren ve aynı yarışta olan Clara Brugada'yı destekleyen sesleri sosyal ağlarda yayınlandı. Ona göre suç Batres ve Brugada , bu AI'dan. Yargıç rolünü üstlenmeyeceğim ve siyasete karışmak da istemiyorum ancak bu teknolojinin yanlış bilgi üretip üretmediğine dair şüphelerin olduğu gerçeğini göz ardı etmek ciddi ve zordur.

Luis Miguel ve Martí Batres'in örnekleri, üretken yapay zeka olarak adlandırılan aynı madalyonun iki farklı yüzüdür; bu eğlenceli olsa da yanlış bilgi üretebilir ve çoğu durumda gizli verileri izinsiz olarak filtreleyebilir ve kullanabilir.

Üretken yapay zeka ile etkileşimin risk oluşturmaması için size şirketinizde ve hatta kişisel yaşamınızda uygulayabileceğiniz bazı ipuçları vermek istiyorum. Sizlerin de çok dikkatli olmanız için bunları sizinle paylaşacağım.

1. Gizli bilgileri eklemeyin


Bu, temel bilgilerin en temelidir, ancak telefon veya internet dolandırıcılıklarına kanmaya devam eden insanlar varsa, bu noktaya değinmekten zarar gelmez. Gizli olan kişisel veya şirket bilgilerini eklemeyin. Gizli mi yoksa halka açık mı olduğunu nasıl anlarsınız? Benim için her şey basit, merak ediyorum: Dünyadaki en kötü insan şu ya da bu bilgiye sahip olsaydı ne olurdu? Örneğin, doğum günüm ve adımla, CURP'umu kolayca çıkarıp bir tür sahtekarlık yapabilirim. Veri verecekseniz bunun kesinlikle gerekli olduğunu ve veriyi verdiğiniz kişi veya kurumun veriyi koruyacak doğru gizlilik politikalarına sahip olduğunu doğrulayın.

2. Kamuya açık mı yoksa özel bir bilgi mi?


Amerika kıtasındaki bir iletişim lideri olarak şirketimin kurumsal bilgilerinin sağlanması benim sorumluluğumdadır. Bunun için ekibim arasında altın bir kural belirledim: Haber odamızda yayınlandığını görmediğiniz şeyler kamuya açık bilgiler değildir ve bu nedenle kasıtlı olarak ifşa edilemez.

3. Bilgileri doğrulayın


El Niño y la Heron filmi için binlerce kare çalıştığını iddia eden Kolombiyalı illüstratör Geraldine Fernández'in yarattığı skandal yakın zamanda yaşandı. Yalanı ortaya çıkınca suçunu itiraf etti ancak bilgiyi yayınlamadan önce doğrulamadığı için bunu basınla paylaştı. Geraldine'in sorguladığı gazetecilik titizliğine girmeden, elde ettiğiniz bilgileri ve birisine teslim etmeye veya sunmaya karar verdiğiniz bilgileri doğrulamak temeldir; çünkü üretken yapay zeka araçlarının, özellikle de ücretsizlerse, sınırlı bir güncelleme süresi vardır.

4. Üretken yapay zeka kullandığınızı varsayalım


Giderek daha fazla şirket ve insan, yapay zekanın sizi daha hızlı ve daha verimli hale getirdiği yadsınamaz gerçeğini kabul ediyor. Bunu göz önünde bulundurarak, üretken bir yapay zeka kullandığınızda destekler. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği doğrulamak, incelemek ve şirketinizin güvenlik politikalarına uygun hareket ettiğinizden emin olmak için onu nerede ve nasıl kullandığınızı ayırt etmek ve başkalarına açıklamak önemlidir. Ayrıca, üretken yapay zeka ile üretilen bilgiler yayınlanamaz, tıpkı diğer herhangi bir referans veya bilgi kaynağı gibi her zaman alıntı yapılması gerekir. Bu etikle alakalı.
 
Üst